lupa x
user

Lidé budou mít jednou mobilní telefon integrovaný do těla, myslí si vynálezce

Lidé budou mít jednou mobilní telefon integrovaný do těla, myslí si vynálezce

01.03.2023

Redakce

Lidé budou mít jednou mobilní telefon integrovaný do těla, myslí si vynálezce tohoto přístroje Martin Cooper. Mobilní telefon vynalezl v roce 1973, současné přístroje ale považuje za příliš složité a svou podobou uživatelům neuzpůsobené. Třebaže se mobilní telefon podle něj stává prodlouženou rukou člověka, Cooper nečekal, že přístroj nabude podoby malého přenosného počítače.

Lidé budou mít jednou mobilní telefon integrovaný do těla, myslí si vynálezce

Foto: Shutterstock

„Příští generace bude mít telefon umístěný pod kůží v uších,“ řekl Cooper v rozhovoru s televizí CNBC na veletrhu bezdrátových technologií MWC v Barceloně. Tato zařízení nebudou podle něj nutná nabíjet, protože „lidské tělo je dokonalou nabíječkou“, řekl. „Když lidé jedí, jejich tělo si vytváří energii,“ pokračoval. „K provozu tohoto sluchátka je zapotřebí jen malé množství energie,“ dodal.

Cooperova vize počítá s vývojem, kdy bude možné lidské tělo rozšířit o mikročipy a senzory. Technologie, které se snaží propojit počítače s lidským mozkem, vyvíjí několik start-upů, například společnost Neuralink podnikatele Elona Muska.

Vynálezce mobilního telefonu si myslí, že dnešní chytrý telefon je příliš složitý, má mnoho aplikací a displej, který nevyhovuje tvaru lidského obličeje. „Kdykoli telefonuji a nemám sluchátko, musím si vzít tento plochý kus hmoty proti své zaoblené hlavě a ruku držím v nepohodlné poloze,“ řekl Cooper.

Trh s chytrými telefony v posledních letech stagnuje a v odvětví panuje pocit, že výrobci mají problém přijít s dalšími inovacemi. Rozšířenost těchto přístrojů s sebou nese řadu problémů, od závislosti na sociálních sítích až po narušování soukromí.

Narušování „soukromí je velmi vážný problém, závislost je problém“, souhlasí Cooper, který však do budoucnosti hledí jako technooptimista. V oblastech jako vzdělávání nebo zdravotní péče má podle něj technika to nejlepší před sebou.

S ohledem na technologický pokrok má Cooper „pevnou víru v lidstvo“. „Lidé se teď mají lépe. A žijí déle. Jsou bohatší, jsou zdravější než kdykoli předtím. Prožíváme vzestupy a pády. Ale obecně lidstvo dělá pokrok,“ řekl.

„Před padesáti lety to byla opravdu primitivní doba. Neexistoval internet, neexistovaly žádné velké integrované obvody, nebyly digitální fotoaparáty,“ řekl k dnešní podobě mobilních telefonů Cooper. „To, že se jednou telefon stane fotoaparátem a encyklopedií, nás nenapadlo,“ vzpomíná. „Věděli jsme, že propojení je důležité. A vyprávěli jsme si vtip, že jednoho dne, až se narodíte, bude vám přiděleno telefonní číslo. A pokud člověk telefon nezvedne, bude mrtvý,“ dodává.

Podle Coopera je nyní na světě více předplacených mobilních telefonů než lidí. Osobní mobilní telefon mají dvě třetiny obyvatel planety.

Cooper tento týden obdržel na veletrhu MWC cenu za celoživotní dílo u příležitosti 50 let od prvního telefonátu mobilní telefonem. Ze Šesté Avenue tehdy zavolal z přístroje Motorola DynaTAC 8000X svému hlavnímu konkurentovi Joelovi Engelovi ze společnosti AT&T.

Barcelona (Španělsko) (ČTK)

Hlavní stránka