lupa x
user

Rumunský premiér představil nového poradce, robota s umělou inteligencí

Rumunský premiér představil nového poradce, robota s umělou inteligencí

02.03.2023

Redakce

Rumunský premiér Nicolae Ciuca dnes svému kabinetu představil nového poradce, kterým je robot využívající umělou inteligenci. Bude mít za úkol zprostředkovávat vládě názory rumunské veřejnosti, informoval server Politico.

Rumunský premiér představil nového poradce, robota s umělou inteligencí

Foto: Shutterstock

„Čestným poradcem“ se stal robot jménem Ion, který se ministrům zjevil na digitální obrazovce. Při ukázce jeho počítačový hlas reagoval na premiérovy pokyny.

Iona vyvinuli rumunští výzkumníci a podle Ciuky bude využívat umělou inteligenci k „rychlému a automatickému zachycení názorů a přání“, které mu sdělí rumunští občané. Jde o prvního vládního poradce, který využívá umělou inteligenci, a to jak na národní, tak na mezinárodní úrovni, dodal premiér.

Rumuni budou moci Ionovi předávat své nápady prostřednictvím doprovodné webové stránky, sociálních sítí a na některých místech i osobně. Ministr pro výzkum a inovace Sebastian Burduja, jehož úřad na projekt dohlíží, k tomu řekl, že robot bude získané informace analyzovat a následně vládě vypracovávat podklady o prioritách Rumunů.

Člen irské rady pro občanské svobody Kris Shrishak k nápadu rumunské vlády řekl, že tato technologie by měla být používána s opatrností. Podle něj není jasné, jakým způsobem bude robot z přijatých zpráv vybírat ty, které považuje za nejdůležitější. „To by mělo být veřejnosti vysvětleno,“ řekl Shrishak.

Bukurešť (ČTK)

Hlavní stránka