lupa x
user

Na Velikonočním ostrově se v kráteru našla další z tamních soch moai

Na Velikonočním ostrově se v kráteru našla další z tamních soch moai

03.03.2023

Redakce

Na Velikonočním ostrově se vědcům podařilo objevit další z tamních známých monolitických soch zvaných moai. Objevili ji na dně vyschlého jezera v jednom z vulkanických kráterů, kde pracovali na obnově tamních mokřadů, napsal deník The Guardian. Z kamene vytesanou hlavu velkou asi 1,6 metru hodlají dál nechat na místě nálezu.

Na Velikonočním ostrově se v kráteru našla další z tamních soch moai

Foto: Shutterstock

Sochu odkryl tým dobrovolníků koncem února a pro odborníky je objev důležitý i kvůli výzkumu měnících se přírodních podmínek na ostrově ležícím v Tichém oceánu asi 3500 kilometrů západně od Chile.

„Je to podle mého názoru poprvé, co se podařilo něco objevit v sopečné pánvi. Domnívám se, že se najdou i další (sochy),“  citovala agentura Reuters archeologa Josého Miguela Ramíreze.

Laguna v kráteru Rano Raraku začala vysychat v roce 2018. Předtím to bylo po 200 až 300 let jezero hluboké až tři metry, což znamená, že v té době tam nikdo sochu přemístit nemohl.

Velikonoční ostrov, v domorodém jazyce nazývaný Rapa Nui, proslavily právě obří sochy moai s velkou hlavou a bez nohou, které vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi deset metrů a vážila kolem 82 tun. Část Velikonočního ostrova je národním parkem, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Santiago de Chile (ČTK)

Hlavní stránka