lupa x
user

Soutěž na návrh pavilonu pro Expo vyhrála skleněná spirála od Apropos Architects

Soutěž na návrh pavilonu pro Expo vyhrála skleněná spirála od Apropos Architects

09.03.2023

Redakce

Architektonickou soutěž na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace vyhrálo studio Apropos Architects se skleněnou spirálou. Za ním skončila studia A69 Architekti a Mjölk. Kancelář generálního komisaře účasti ČR na výstavě teď zahájí se studii jednání, do konce dubna vznikne multioborový tým zajišťující projekt pavilonu. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali generální komisař Ondřej Soška a zástupci sedmičlenné poroty, která vybírala ze 38 projektů.

Soutěž na návrh pavilonu pro Expo vyhrála skleněná spirála od Apropos Architects

Foto: Shutterstock

Fasáda pavilonu je navržena z tabulového spékaného skla. Pro studio bylo využití skla prioritou, neboť jeho řemeslné zpracování má v ČR tradici. Tématem pavilonu je „sochání vitality“.

„Jako společnost se budeme dožívat vyššího věku v plné síle. K posílení vnitřní vitality si potřebujeme uvědomovat i společenské a kulturní hodnoty, neustále si je připomínat a posilovat. Proto pavilon ze dřeva a skla, řemeslně a kreativně pojatý, naplněný českým umem a kreativitou. Ve tvaru dynamické spirály jako té nejideálnější cesty,” uvedla architektka Nikoleta Slováková ze studia Apropos Architects.

Návrh vznikl ve spolupráci s Terezou Šváchovou a studiem Lunchmeat. Studio Apropos Architects má kromě ČR zastoupení i v Curychu a Haagu. V evropských městech realizovalo řadu projektů od bytových domů až po velké urbanistické celky.

Generální komisař nyní začne s vítězem jednat o parametrech a podmínkách smlouvy. „Pokud bychom se z jakéhokoli důvodu nedohodli, budeme pokračovat v jednání s druhým a případně třetím v pořadí,“ poznamenal. Smlouva by měla být podepsána do konce března, následuje povolovací řízení v Japonsku, kde je nutné projekt představit a obhájit u tamních autorit a získat stavební povolení.

„Pokud všechno dopadne dobře, měli bychom stavební povolení mít během října, kdy intenzivně začneme pracovat na přípravě zadávací dokumentace pro veřejnou zakázku na zhotovitele,“ dodal Soška. Pavilon by měl být dokončen nejpozději počátkem roku 2025.

Otevřená architektonická soutěž se naposledy konala před výstavou v Hannoveru, která se konala v roce 2000. Kromě českých architektonických studií letos odevzdali nabídky také uchazeči ze Slovenska, Británie, Německa a Kypru. Speciální cenu poroty si odnesl návrh studia Plus One Architects za pojetí pavilonu ve tvaru houby.

Návrhy zhodnotila porota složená z odborníků z různých oborů. Tvořili ji architektka a designérka Eva Jiřičná, partner studia Kengo Kuma and Associates Balázs Bognár, slovenský automobilový designér Jozef Kabaň, předseda České komory architektů Jan Kasl, architekta Markéta Smrčková, podnikatel Martin Wichterle a generální komisař Soška. Na hodnocení se ale podíleli i další lidé, celkem jich bylo 13.

Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je „vytváření budoucí společnosti pro naše životy“. Podle Sošky organizátoři očekávají návštěvnost až 28,5 milionu lidí. Pořadatelé už dříve přidělili Česku pozemek pro pavilon, nachází se na mořském břehu na promenádě. Jde o prostor, který ČR preferovala.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí.

Vláda potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat, na konci loňského června. Rozpočet české účasti má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka