lupa x
user

Kryptoměny zpevňují, úřady USA se chystají omezit dopady krachu banky SVB

Kryptoměny zpevňují, úřady USA se chystají omezit dopady krachu banky SVB

13.03.2023

Redakce

Bitcoin a další kryptoměny dnes zpevňují. Přispělo k tomu mimo jiné oznámení amerických úřadů, že se chystají omezit dopady pátečního krachu banky Silicon Valley Bank (SVB). Kryptoměnová společnost Circle dále uklidnila klienty, že vazba stablecoinu USD Coin (USDC) k dolaru v poměru 1:1 je bezpečná.

Kryptoměny zpevňují, úřady USA se chystají omezit dopady krachu banky SVB

Foto: Shutterstock 

Bitcoin si kolem 9:00 SEČ podle serveru CoinDesk připisoval proti předchozímu dni 9,9 procenta a pohyboval se kolem 22.565 USD (497.370 Kč).

Americké ministerstvo financí a americká centrální banka (Fed) oznámily řadu opatření ke stabilizaci bankovního systému. Uvedly, že klienti SVB budou mít dnes přístup ke svým vkladům.

Americké úřady dále uzavřely newyorskou banku Signature Bank. Kontrolu nad ní převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Americké úřady uvedly, že vkladatelé Signature Bank budou rovněž odškodněni, aniž by přitom tratili daňoví poplatníci.

Stablecoin USDC v sobotu ztratil vazbu na dolar v poměru 1:1 a dostal se na historické minimum kvůli obavám z expozice společnosti Circle, jež nad ním stojí, vůči SVB. Dnes se vazba kryptoměny k dolaru přiblížila k paritě. Kolem 9:15 SEČ se podle serveru CoinGecko pohybovala kolem 0,98 USD.

Stablecoin je kryptoměna vázaná na reálné aktivum, v případě USDC se jedná o americký dolar. USDC je druhým největším stablecoinem s tržní kapitalizací 37 miliard dolarů. Tether, největší z nich, má podle CoinGecko tržní hodnotu 72 miliard USD.

Šéf společnosti Circle Jeremy Allaire na twitteru uvedl, že její rezervní vklad 3,3 miliardy USDC držený u zkrachovalé SVB bude plně k dispozici, až se dnes otevřou americké banky.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka