lupa x
user

Šéf Rady BBC kvůli krátkému stažení Linekera z obrazovky čelí tlaku na rezignaci

Šéf Rady BBC kvůli krátkému stažení Linekera z obrazovky čelí tlaku na rezignaci

BBC

14.03.2023

Redakce

Na předsedu Rady BBC Richarda Sharpa je vyvíjen stále větší tlak, aby odstoupil poté, co se společnost omluvila za to, jak se postavila ke sporu o nestrannost moderátora a bývalého kapitána anglické fotbalové reprezentace Garyho Linekera. Opoziční lídr Keir Starmer označil Sharpovu pozici za "stále neudržitelnější" a premiér Rishi Sunak se za něj nepostavil, napsal list The Guardian.

Šéf Rady BBC kvůli krátkému stažení Linekera z obrazovky čelí tlaku na rezignaci

Foto: Shutterstock 

„Myslím, že pozice Richarda Sharpa je stále více neudržitelná. Myslím, že většina lidí, kteří sledují naprostý zmatek posledních dní, si řekla, jak je proboha možné, že je stále ve funkci a že Gary Lineker byl stažen z vysílání? Je to nepořádek, který si BBC způsobila sama. Musí to vyřešit, a to rychle,“ řekl vůdce opozičních labouristů stanici ITV News.

Lineker byl minulý týden stažen z vysílání poté, co na twitteru kritizoval vládní migrační politiku a přirovnal výroky zákonodárců o migrantech k těm, které se používaly v nacistickém Německu. Svým vyjádřením porušil směrnice veřejnoprávní stanice, která ho za to stáhla z moderování sobotního pořadu Match of the Day (Zápas dne). Tento krok však vyvolal silnou kritiku a rozsáhlé narušení sportovního programu během víkendu. Za Linekera se postavila řada expertů, komentátorů i fotbalistů, kteří odmítli v televizi vystoupit.

Veřejnoprávní stanice v pondělí oznámila, že Lineker se vrací k moderování pořadu a bude prozatím dodržovat pravidla televize. Společnost v mezičase provede revizi toho, jak mohou moderátoři používat sociální sítě.

Downing Street odmítla sdělit, zda má Sunak důvěru v šéfa Rady BBC poté, co korporace oznámila, že Lineker se vrátí k moderování sportovních přenosů. Sunak během letu do Spojených států nabídl jen „vlažnou obhajobu“ Sharpa, napsal list. Sharp byl přitom kdysi jeho šéfem v bance Goldman Sachs a Sunak ho později zaměstnal jako neplaceného vládního poradce, když byl ministrem financí v době pandemie covidu-19.

Ještě před vypuknutím Linekerovy kauzy čelil Sharp výzvám k rezignaci, protože při žádosti o místo šéfa Rady BBC neoznámil svou roli při pomoci expremiérovi Borisi Johnsonovi v získání půjčky, údajně v hodnotě asi 800.000 liber (21,6 milionu Kč).

Mluvčí premiéra uvedl, že Sunak čeká na přezkoumání Sharpova chování v době, kdy se ucházel o tuto funkci. „Počkáme na výsledek tohoto přezkumu a samozřejmě poskytneme veškerou pomoc v tomto procesu,“ dodal.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka