lupa x
user

Odboráři si stěžovali na systém úhrad státu České poště, poslanci žádají řešení

Odboráři si stěžovali na systém úhrad státu České poště, poslanci žádají řešení

15.03.2023

Redakce

Systém úhrad nákladů České poště je podle poštovních odborářů nespravedlivě nastavený, stát musí po diskusi určit potřebné a dostupné poštovní služby a měl by za ně zaplatit. Petici za zachování veřejných poštovních služeb, pod kterou se sešlo 27.563 podpisů, dnes poslancům z petičního výboru představila předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová. Výbor v přijatém usnesení vyzval ministerstvo vnitra jakožto zakladatele státního podniku a ministerstvo průmyslu jakožto garanta poštovního zákona ke komplexnímu a dlouhodobě udržitelnému řešení situace České pošty.

Odboráři si stěžovali na systém úhrad státu České poště, poslanci žádají řešení

Foto: Shutterstock 

V petici mimo jiné stojí, že stát si objednává poštovní služby, ale platí jen část nákladů, a to ještě se zpožděním. Podle Budweiserové vznikla petice hlavně kvůli nejistotě, co bude s poštovními službami. „Pošťáci jsou oběti nezájmu státu o vlastní podnik,“ řekla před poslanci. „Naším cílem je, aby Česká pošta byla prosperujícím podnikem,“ uvedla. Řekla také, že sice roste počet balíkových zásilek, ale nemůže to vyrovnat příjmy, které dříve přinášely listovní zásilky. Rozšíření povinných datových schránek podle ní bude znamenat úbytek příjmů víc než miliardu korun.

Předseda petičního výboru a předseda SPD Tomio Okamura řekl, že situaci je nutné řešit a že odpovědnost za stav pošty nese současná vláda Petra Fialy (ODS). „Požadavky petentů jsou podle mého názoru oprávněné,“ uvedl. Připomněl, že opozice chtěla minulý týden hovořit ve Sněmovně o situaci České pošty, ale sněmovní většina neumožnila schválení programu schůze. Schůze se tak nekonala.

Zástupce ministerstva vnitra Pavel Vařeka řekl, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) bere změny v České poště jako svoji prioritu. Ujistil, že také cílem ministerstva je stabilní podnik. Připomněl, že ministr vnitra spolu s ministrem průmyslu vyvolal změny u podzákonných předpisů, jako je například nařízení vlády o minimálním počtu poštovních provozoven. Pošta jich nyní má 3200. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již dal do připomínkového řízení návrh na snížení minimálního počtu poboček na 2900.

Také Jiří Řehola z ministerstva průmyslu poukázal na návrh snížení minimálního počtu poboček. Předseda ČTÚ Marek Ebert řekl, že jeho úřad je připraven k debatám nad další úpravou zákona o poštovních službách. Úřad podle něj dává poště možnost, aby optimalizovala svoji pobočkovou síť v městech nad 2500 obyvatel.

Ministr Rakušan minulý týden řekl, že pokud Česká pošta nenastartuje transformační kroky, může se koncem roku dostat do insolvence. Loni státní podnik vykázal ztrátu 1,5 miliardy korun. Informoval, že ministerstvo spolu s vedením pošty chystá transformační projekt, který bude spočívat v rozdělení firmy na státní podnik zajišťující základní služby objednávané státem a komerční část poskytující balíkové služby nebo logistiku. Do poloviny roku by měly být schváleny základní transformační dokumenty, na podzim má začít rozdělování podniku. S autory petice se Rakušan sešel už před měsícem.

Česká pošta v posledních letech hospodaří se ztrátou. Je za tím epidemie koronaviru i růst cen energií a dalších nákladů. Podle Budweiserové zaměstnávala pošta k letošnímu lednu 22.726 lidí.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka