lupa x
user

Aplikace Záchranka má za sedm let dva miliony uživatelů, provedli 120.000 hovorů

Aplikace Záchranka má za sedm let dva miliony uživatelů, provedli 120.000 hovorů

16.03.2023 , Aktualizováno 15.03.2023

Redakce

Přes dva miliony uživatelů nasbírala aplikace Záchranka, která letos v březnu slaví sedm let fungování. Za tu dobu přes ni lidé provedli 120.000 tísňových hovorů na zdravotnické záchranné služby v Česku a zahraničí. V tiskové zprávě to za autory aplikace uvedla Maria Brindzáková. Pomoc lze přivolat nejen v České republice, ale také v Rakousku, Maďarsku a slovenských horách.

Aplikace Záchranka má za sedm let dva miliony uživatelů, provedli 120.000 hovorů

Foto: Shutterstock 

Aplikace funguje od 8. března 2016 a už neslouží pouze k přivolání pomoci přes nouzové tlačítko. „Jejím cílem je vytvořit komplexní nástroj, který nejen přivolá pomoc záchranářů v nouzi, ale pomůže nouzovým situacím předcházet,“ uvedla Brindzáková. Nouzové tlačítko je základ, ale současně s hovorem záchranáři dostanou i lokalizaci a identifikaci volajícího včetně jeho zdravotního profilu. Odeslat lze i informace o tom, co se na místě stalo.

Za sedm let vznikla i největší databáze automatických externích defibrilátorů (AED) v České republice, kterých se podařilo zmapovat 3500. Pomocníkem je modul první pomoci i databáze pohotovostí. Defibrilátory lze najít i v zahraničí. „Záchranka již není zdaleka jen českou záležitostí. Patřím ke generaci, pro kterou nejsou hranice mezi jednotlivými státy překážkou. A neměly by být ani v oblasti efektivního přivolání pomoci. Právě přeshraniční přesah celého projektu považuji za jednu z klíčových funkcí. Rozšíření funkcí o první evropskou mezinárodní databázi AED je tedy logicky dalším důležitým krokem,“ uvedl autor aplikace Filip Maleňák.

Díky aplikaci vznikla možnost rozšíření standardního hovoru o přenos obrazu. Aplikace se vylepší i letos a umožní rychlejší přenos obrazu. Změny se budou týkat i systému varovných upozornění. Díky spolupráci s některými městy a Jihomoravským krajem odesílá upozornění v nebezpečných situacích nebo výstrahy horské služby. Kromě rozdělení na jednotlivá pohoří se nabídka více rozdělí a zpřehlední a upozornění budou obsahovat více informací.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka