lupa x
user

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

21.03.2023

Redakce

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona pro boj s dezinformacemi, nyní ho posuzují odborníci, Resort po odborném posouzení normy teprve zváží, zda návrh předloží vládě. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Premiér Petr Fiala (ODS) už dříve uvedl, že by stát mohl mít v budoucnu k dispozici zákonný nástroj, kterým by byl schopen dočasnými opatřeními bojovat proti dezinformacím například vypnutím webů, které jsou prokazatelně pod vlivem cizích mocností.

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

Foto: Shutterstock

Podle Rakušana by zákon měl umožnit zasáhnout v případě extrémní situace, kdy by stát čelil ohrožení. Nyní se podle něj vede debata, zda je k tomu nutný speciální zákon, nebo je možné takovou situaci řešit i pomocí existující zákonné úpravy. Rakušan řekl, že po odborném posouzení normy bude muset přijít politické rozhodnutí, zda zákon skutečně vložit do vládního připomínkového řízení.

Jednotlivá opatření, která by měl zákon obsahovat, nechtěl Rakušan komentovat. Uvedl pouze, že podobnou úpravu má řada států, mimo jiné i Slovensko.

Fiala v únoru řekl, že stát by zákon potřeboval v případě, kdy by proti němu cizí velmoc vedla dezinformační boj. V takovém případě by Česko mělo mít možnost weby šířící dezinformační obsah vypnout. Premiér ale upozornil, že by opatření mohlo platit pouze v ohrožení státu, a i v tom případě by bylo v sedmidenní lhůtě přezkoumatelné soudem.

Rakušan už dříve uvedl, že by zákon bylo možné uplatnit například v situaci, kdy by někdo vyzýval na internetu k obsazení Parlamentu nebo k jinému obdobnému násilí proti jakékoli skupině obyvatel.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka