lupa x
user

Kraslická pošta začala razítkovat velikonoční pohlednice

Kraslická pošta začala razítkovat velikonoční pohlednice

03.04.2023

Redakce

Pracovnice České pošty v Kraslicích na Sokolovsku začaly dnes s razítkováním velikonoční pošty. Letošním motivem příležitostného razítka je kuřátko s pomlázkou, autorem návrhu je rytec Jiří Slíva. Tradice velikonočního razítkování se v Kraslicích udržuje od devadesátých let. Zájem o něj v posledních letech mírně klesá, řekla vedoucí pošty Lenka Fridrichová.

Kraslická pošta začala razítkovat velikonoční pohlednice

Foto: Shutterstock

Lidé mohou posílat své dopisy už před samotným razítkováním. Do konce minulého týdne obdržela kraslická pošta přes 3500 dopisů i pohlednic o váze asi 15 kilogramů. Dnes jich přišlo dalších zhruba 1500 a další se ještě očekávají. V posledních letech jich ale chodí méně. V minulosti orazítkovaly pracovnice každoročně až 20.000 velikonočních pohlednic.

Razítkovat se bude do čtvrtka 6. dubna. Dvě až tři pracovnice musí za den orazítkovat několik tisíc dopisů. „Normálně razítkujeme pár dopisů, protože toho chodí méně. Práce s velikonočním razítkem je složitější i v tom, že se musí dát přesně, musí být čitelné a krásné. Bolí z toho ruka, ale je to jen chvilkové,“ řekla Fridrichová.

Pohlednice posílají zejména lidé z Kraslic a okolí včetně německého příhraničí, ale i z dalších krajů. Někteří zájemci chodí i osobně. Pohlednice pak putují téměř do celého světa. Kromě sousedních zemí, jako je Německo, Rakousko či Slovensko, dorazí také do USA, Austrálie nebo Thajska. Lidé je tam většinou posílají svým příbuzným. O speciální razítko mají každoročně zájem také sběratelé.

Motiv razítka se každoročně mění. Loni na něm byla pomlázka ozdobená kraslicemi. Kromě Kraslic mohou zájemci získat také Silvestrovské razítko na Pražském hradě, Valentýnské razítko v Milostíně nebo razítko Ježíškovy pošty na Božím Daru. Příležitostných razítek chystá Česká pošta několik desítek ročně. Jejich výjimečnost spočívá v tom, že se používají pouze několik dní.

Kraslice (Sokolovsko) (ČTK)

Hlavní stránka