lupa x
user

Nano Ostrava 2023 se zaměří zejména na výzkum a aplikace pro energetiku a životní prostředí

Nano Ostrava 2023 se zaměří zejména na výzkum a aplikace pro energetiku a životní prostředí

03.04.2023 , Aktualizováno 09.04.2023

Redakce

„Vzhledem k tomu, že jsme se stali součástí CEET, a s ohledem na vysokou aktuálnost témat, je letos konference zaměřena zejména na aplikace nových materiálů pro energetické a environmentální technologie. Zahrnuty jsou ale také přednášky na téma bezpečnosti a rizik nanomateriálů a nanotechnologií nebo aplikací těchto materiálů a technologií v biomedicíně, chybět nebudou ani přednášející z průmyslu. Ve třetí sekci se budeme věnovat charakterizaci nanomateriálů, kam spadají různé mikroskopické, rentgenové, spektroskopické a další techniky,“ uvedla ředitelka Centra nanotechnologií a prezidentka konference Daniela Plachá.

Nano Ostrava 2023 se zaměří zejména na výzkum a aplikace pro energetiku a životní prostředí

Foto: Shutterstock

Stejně jako v předchozích letech uvítá konference významné zahraniční vědce. Se zvanými přednáškami vystoupí například Paolo Fornasiero z Univerzity v Terstu, Mark H. Rümmeli ze

Soochow University nebo Jagadeesh Rajenahally z Leibniz Institute for Catalysis v německém Rostocku. Současně se ale představí špičkoví tuzemští vědci včetně laureáta ocenění Česká hlava a ceny Neuron teoretického chemika Pavla Hobzy, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských nanotechnologů Martina Pumery nebo prorektorky pro vědu a výzkum VŠBTUO Jany Kukutschové.

Někteří z nich se naší konference zúčastní poprvé. Těšíme se nejen na inspirativní vystoupení, ale rádi bychom s těmito špičkovými vědci hledali možnosti pro další spolupráci,“ doplnila Plachá. Podle ní ale setkání odborníků podporuje i mladé vědce a nadšené studenty a pomáhá jim otevřít dveře k vědecké kariéře. Formou posterů se na ní mohou prezentovat nejen doktorandi, ale i studenti magisterských programů.

Konference, která se uskuteční poosmé, se letos více otevře nejen vědeckým institucím, ale i regionu. Pozvány byly i tři ostravské střední školy – Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Matiční gymnázium a Wichterlovo gymnázium, jehož dva studenti dokonce představí své práce zpracované v rámci SOČ.

Nano Ostrava se poprvé uskutečnila v roce 2008, od té doby ji Centrum nanotechnologií pořádá každé dva roky za účasti zhruba 120 hostů. Setkání nabízí pokaždé spoustu příležitostí k otevřené diskuzi mezi vědci, studenty a zástupci firem, kteří se zajímají o výzkum a vývoj nanomateriálů a nanotechnologií. Podrobné informace jsou dostupné na http://www.nanoostrava.cz/, kde se nachází i registrační formulář.

http://www.vsb.cz/magazin/cs/detail-novinky?reportId=45162

Hlavní stránka