lupa x
user

Francouzská státní tajemnice čelí kritice kvůli fotkám pro Playboy

Francouzská státní tajemnice čelí kritice kvůli fotkám pro Playboy

04.04.2023 , Aktualizováno 03.04.2023

Redakce

Francouzská státní tajemnice pro sociální ekonomiku Marlène Schiappaová vyvolala ve Francii pobouření kvůli tomu, že se objeví na obálce časopisu Playboy, který se proslavil fotografiemi nahých žen. Přestože je na snímcích oblečená, podle jejích vládních kolegů i opozice se zachovala nevhodně, uvedl server BBC News.

Francouzská státní tajemnice čelí kritice kvůli fotkám pro Playboy

Foto: Shutterstock

Premiérka Élisabeth Borneová vzkázala Schiappaové, že její rozhodnutí „nebylo vůbec vhodné, zejména v současné době“. Francii v poslední době zasáhla vlna násilných střetů mezi policií a protestujícím proti důchodové reformě prezidenta Emmanuela Macrona, která mimo jiné posouvá věk odchodu do důchodu o dva roky. Přestože protesty zemí zmítají už o ledna, vyostřily se poté, co vláda penzijní reformu prosadila bez hlasování parlamentu.

Ke kritice se připojila i poslankyně zelených a bojovnice za práva žen Sandrine Rousseauová, která zpochybnila načasování tohoto kroku. „Ženská těla by měla mít možnost se odhalit kdykoli, s tím nemám problém, ale je tu společenský kontext,“ řekla.

Snímky Schiappaové bude doprovázet 12stránkový rozhovor o právech žen, LGBT+ komunity a o potratech.

Politička svoje rozhodnutí o víkendu hájila na twitteru. Hájím právo žen dělat si se svým tělem, co chtějí: vždy a všude. Ve Francii jsou ženy svobodné. Ať už to zpátečníky a pokrytce rozčiluje, nebo ne,“ uvedla Schiappaová.

Čtyřicetiletá Schiappaová se pravidelně objevuje v televizních talkshow a předtím, než vstoupila do politiky, byla feministickou autorkou. Psala o problémech souvisejících s mateřstvím, zdravím žen a těhotenstvím. Ve vládě působila mimo jiné jako státní tajemnice pro rovnost pohlaví. V této roli se zasadila o přijetí nového zákona o sexuálním obtěžování, který umožňuje udělování pokut na místě mužům, kteří na ulici obtěžují ženy nebo je sledují.

Není to poprvé, co Schiappaová čelí kritice za kontroverzní rozhodnutí. V roce 2010 napsala knihu, ve které poskytovala sexuální tipy pro lidi s nadváhou, což někteří vnímali jako posilování škodlivých klišé.

Šéfredaktor francouzskojazyčného vydání časopisu Playboy Jean-Christophe Florentin podpořil rozhodnutí Schiappaové objevit se v magazínu. Popsal ji jako nejvíce „kompatibilní s Playboyem“ z Macronova kabinetu, a to kvůli její silné a hlasité podpoře práv žen.

Obhajoval také časopis, který roky čelí kritice některých feministek za to, že objektivizuje ženská těla. „Playboy není soft porno časopis ale 300stránkový čtvrtletník, který je intelektuální a trendy,“ řekl. Podle Florentina sice stále obsahuje „několik svlečených žen… ale ty netvoří většinu stránek“.

Za Schiappaovou se postavil i ministr vnitra Gérald Darmanin, který ji označil za „charakterní ženu“. „Chci říct, že Marlène Schiappaová je odvážná politička, která má svůj charakter a svůj styl, který není můj, ale já ho respektuji,“ uvedl.

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka