lupa x
user

Svaz měst chce jednat s vedením České pošty po svátcích. Síť má zůstat funkční

Svaz měst chce jednat s vedením České pošty po svátcích. Síť má zůstat funkční

04.04.2023

Redakce

Svaz měst a obcí (SMO) bude jednat po velikonočních svátcích s vedením České pošty o plánované transformaci tak, aby síť pošty byla nadále funkční. Po vládě chce, aby plán na rušení poboček neschvalovala před projednáním s obcemi. ČTK to po dnešním mimořádném jednání svazu řekl jeho předseda František Lukl. Počítá, že jednání zástupců České pošty se všemi starosty a primátory obcí, kde mají pobočky být zrušeny, se uskuteční do konce dubna tak, aby ještě v květnu a v červnu mohl být plán upraven.

Svaz měst chce jednat s vedením České pošty po svátcích. Síť má zůstat funkční

Foto: Shutterstock

Česká pošta plánuje snížit počet poboček ke konci června o 300 a zrušit k polovině roku 950 pracovních míst. Dalších 500 míst ke stejnému datu škrtne v logistické síti. SMO podle Lukla chápe, v jaké situaci se Česká pošta nachází, současně si ale nepřeje, aby se transformace dotkla funkčnosti sítě. V jednáních chce svaz aktivně spolupracovat, maximální volnost při jednáních nechává vedení jednotlivých měst a obcí.

Většina dotčených obcí s rušením poboček na jejich území nesouhlasí a chce s vedením podniku ještě jednat. Podle vedení České pošty je možné o výměně rušené pošty za jinou jednat, ale pobočky, které navrhnou obce, by měly plnit stanovená kritéria jako například docházkovou vzdálenost do tří kilometrů a mít dostatečnou kapacitu.

Rozsah stávající pobočkové sítě podle managementu České pošty neodpovídá objemu poštovního provozu na přepážkách. Za pět let klesl o 42 procent na letošních 125 milionů transakcí. Snižuje se počet listovních zásilek, což letos ještě umocnilo přijetí zákona DEPO a zavedení datových schránek pro podnikatele a živnostníky.

Snížení počtu provozovaných poboček musí na návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) schválit vláda, pravděpodobně tento týden. Konkrétní rušené pobočky pak vybírá Česká pošta. Řídí se mimo jiné vytížeností poboček, jejich hustotou na daném území, ale i náklady na provoz a osobními náklady. V potaz firma vzala i možný prodej nemovitosti. Z rozprodeje poboček chce podnik utržit asi tři čtvrtě miliardy korun.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka