lupa x
user

Austrálie se rozhodla zakázat TikTok na vládních zařízeních

Austrálie se rozhodla zakázat TikTok na vládních zařízeních

05.04.2023 , Aktualizováno 04.04.2023

Redakce

Australská vláda se dnes rozhodla, že kvůli bezpečnostním obavám zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech vládních zařízeních. K podobnému kroku dříve přistoupily USA, Británie nebo Francie. Za rozhodnutím jsou podle agentury Reuters obavy, že Čína by mohla aplikaci vlastněnou společností ByteDance používat ke shromažďování dat uživatelů za účelem prosazovaní svých politických cílů.

Austrálie se rozhodla zakázat TikTok na vládních zařízeních

Foto: Shutterstock

Zákaz začne platit, „jak jen to bude možné“, uvedl australský generální prokurátor Mark Dreyfus. Omezení by mohlo zvýšit napětí v diplomatických vztazích Canberry a Pekingu.

TikTok sdělil, že je rozhodnutím Austrálie „velmi zklamán“ a označil ho za zpolitizované. „Neexistuje žádný důkaz o tom, že TikTok představuje pro Australany bezpečnostní hrozbu. Nemělo by s ním být nakládáno jinak než s ostatními sociálními sítěmi,“ sdělil představitel aplikace pro Austrálii a Nový Zéland Lee Hunter.

Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních už se rozhodly zakázat všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie a Evropská Komise.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu. Řada úřadu i soukromých firem potom její používání zakázala nebo to doporučila.

Sydney (ČTK)

Hlavní stránka