lupa x
user

Rakušan chce jednání se starosty o rušení poboček pošty stihnout ještě v dubnu

Rakušan chce jednání se starosty o rušení poboček pošty stihnout ještě v dubnu

07.04.2023 , Aktualizováno 06.04.2023

Redakce

Jednání se starostkami a starosty o rušení poboček České pošty v jejich obcích a městech chce ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) stihnout ještě během dubna. Poslancům ze sněmovního bezpečnostního výboru dnes řekl, že tři čtvrtiny starostů už mají dohodnutý termín setkání s komunikačním týmem vedení České pošty. Pověřená ředitelka divize státní poštovní služby Martina Ivanová upřesnila, že termín už má k dnešnímu ránu dohodnuto 97 procent starostů, osloveni byli všichni dotčení a 40 schůzek už se uskutečnilo. Podle Rakušana se jednání o rušených pobočkách týká 113 starostů. Pošta chce od července kvůli úsporám zrušit v celé zemi 300 poboček. Vláda by o tom měla rozhodnout po Velikonocích.

Rakušan chce jednání se starosty o rušení poboček pošty stihnout ještě v dubnu

Foto: Shutterstock

Mimořádné jednání výboru vyvolala opozice, která se v minulých dnech a týdnech neúspěšně snažila prosadit debatu o poště na plénu Sněmovny.

Na schůzkách vysvětlují zástupci pošty starostům své důvody pro rušení konkrétních poboček. Rakušan i Ivanová odmítli zveřejnění celkové analýzy České pošty pro rušení poboček se zdůvodněním, že obsahuje citlivá data, která by mohla využít konkurence. „Celkovou analýzu za Českou poštu dávat nebudeme, protože jsou tam citlivá obchodní data,“ řekla Ivanová.

„Rušení poboček je záchranná brzda,“ prohlásil Rakušan a tohoto kroku se zastával. Zdůraznil, že vláda bude rozhodovat o návrhu Českého telekomunikačního úřadu na snížení jejich počtu. Podotkl, že například ministerstvo financí jich chce zrušit ještě víc. O jednotlivých rušených pobočkách pak rozhoduje management ČP, podotkl. „Je tady návrh na zrušení 300 poboček. Vláda je připravena tomuto návrhu vyhovět, i když je nepopulární,“ řekl. Před novináři řekl, že chce, aby vláda projednala návrh po Velikonocích.

V červnu chce do Sněmovny předložit návrh, který by upravil model financování České pošty. Ministr argumentoval i tím, že 80 procent výnosů pošty vzniká mimo její pobočky, takže ztráta výnosů bude podle něj zanedbatelná.

Ministr si posteskl, že se seznam rušených poboček dostal v minulém týdnu do médií. Podle něj nebyl přesný. Proto se po nočním rozhodování rozhodlo, že pošta minulý pátek ráno seznam zveřejní. Rakušan řekl, že nešlo o správný postup; správný postup by podle něj měl být obrácený, mělo se podle něj počkat na to, až vláda rozhodne o zrušení 300 poboček. Komunikační tým už podle něj byl připravený.

Poslankyně a stínová ministryně vnitra ANO Jana Mračková Vildumeztová ministrovi například vytkla, že zrušení 300 poboček přinese úspory 700 milionů korun, ale poště přitom podle ní chybí 23 miliard. „Takže to Českou poštu stejně nezachrání,“ podotkla. Rakušan uvedl, že jde o každoroční úsporu, která podle něj není nevýznamná. Mračková Vildumetzová vyzvala Rakušana, aby rušení poboček zastavil a posunul změny nejméně o půl roku. „Vykomunikujte to s jednotlivými starosty a primátory,“ vyzvala ho. Rakušanovi řekla, že ji nepřesvědčil. Jednání se podle ní měla odehrávat už řadu měsíců. Pak by se například nestalo, že by se v Mariánských Lázních rušila bezbariérová pobočka, podotkla.

Ivanová uvedla, že pošta se rozhodla v tomto lázeňském městě zrušit menší pobočku. „V malé poště, byť bezbariérové, nejsme schopni to město obsloužit,“ podotkla.

Debata výboru trvala asi 3,5 hodiny. Výbor na návrh Mračkové Vildumetzové kromě jiného požádal plénum Sněmovny, aby vyzvalo Nejvyšší kontrolní úřad k bezodkladné kontrole České pošty. NKÚ kontroloval státní poštu naposledy v roce 2017. Zjistil tehdy některé nedostatky. Pošta například v letech 2015 a 2016 nakoupila nábytek pro své pobočky, ale tento nábytek ležel ještě v roce 2018 ve skladu. „Neexistuje také dlouhodobá koncepce rozvoje České pošty, kterou by resort měl mít vypracovanou a podle které by se měl podnik rozvíjet,“ konstatoval tehdy NKÚ.

Výbor také vyzval Rakušana, aby předložil analýzu, na jejímž základě pošta vybrala jednotlivé pobočky k uzavření. Rakušan by měl také předložit analýzu výhodnosti převodu dopravy v ČP na soukromé firmy. Má také předložit podmínky, za kterých mohou dotčená místa zachovat pobočky pošty v projektu Pošta Partner.

Ivanová byla ohledně poboček v projektu Pošta Partner zdrženlivá. Řekla, že pošta nebude zvyšovat počet obchodních míst v režimu Pošta Partner nad 2900 poboček, protože s nimi má náklady.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka