lupa x
user

Řeckému geologovi hrozí obvinění za aprílový žert o sopce na Santorini

Řeckému geologovi hrozí obvinění za aprílový žert o sopce na Santorini

08.04.2023 , Aktualizováno 06.04.2023

Redakce

Řediteli řeckého ústavu geodynamiky a známému seismologovi Akisovi Tselentisovi hrozí obvinění za aprílový žert na sociálních sítích. Prokuratura nařídila předběžné vyšetřování jeho příspěvku na facebooku o možném brzkém zániku ostrova Santorini, informovala dnes agentura AFP. Státní zástupce se domnívá, že se Tselentis mohl dopustit šíření falešných a poplašných zpráv.

Řeckému geologovi hrozí obvinění za aprílový žert o sopce na Santorini

Foto: Shutterstock

„Situace pro ostrov Santorini nevypadá vůbec dobře,“ začínal aprílový příspěvek, který vědec zveřejnil. V textu tvrdil, že seismologové zaznamenali odliv magmatu z dolní části sopky, takzvaného krbu. Kvůli tomu hrozí s vyšší pravděpodobností, že místo vulkánu vznikne obrovská díra, která „pohltí vodu z Egejského moře“ i samotný ostrov, dodal vědec v žertem míněném příspěvku.

Tselentis o zahájení vyšetřování informoval na sociální síti a Řecko označil za „zemi, kde je humor trestně stíhán“. Dodal, že se někdo snaží ovlivnit v jeho neprospěch státního zástupce, který „se pochopitelně nevyzná v seismologii“. Kdo by ho mohl chtít poškodit, ale neuvedl.

Podobu ostrova Santorini, který je vyhledávanou turistickou destinací, zcela přeměnil výbuch sopky v 17. stoletím před naším letopočtem, který mimo jiné zničil místní sídla mínojské civilizace. Jedna část sopky je stále aktivní a poslední větší erupce nastala v roce 1950, píše agentura AFP.

Atény (ČTK)

Hlavní stránka