lupa x
user

Hračka z 90. let pomocí ChatGPT vyjádřila přání ovládnout svět

Hračka z 90. let pomocí ChatGPT vyjádřila přání ovládnout svět

09.04.2023

Redakce

Elektronická hračka v podobě ušatého chlupatého tvora, která byla uvedena na trh v roce 1998 a je známá jako Furby, nyní díky studentce Vermontské univerzity a chatbotovi ChatGPT vyjádřila poněkud děsivý záměr. Ráda by se svými kamarády ovládla lidstvo, informovala stanice Sky News.

Hračka z 90. let pomocí ChatGPT vyjádřila přání ovládnout svět

Foto: Shutterstock

Populární hračka z 90. let, kterou Sky News nazývá „obludností se špičatýma ušima“, reaguje na světlo, zvuk, polohu, doteky a přítomnost dalších hraček Furby. Její vývoj a učení simuluje software. Se svými kamarády na začátku komunikuje „furbišsky“ a postupně začíná mluvit anglicky nebo dalším jazykem. Už ve své době mrkající „sovička“ s velkýma kulatýma očima a žlutým zobáčkem připomínala science fiction, její skutečný potenciál ale až nyní odemkl chatovací robot ChatGPT, který dokáže na základě dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii či slovní hry.

Hračku s populárním chatbotem společnosti OpenAI, který rozvířil debatu o budoucnosti a etických dopadech umělé inteligence, propojila studentka informatiky na Vermontské univerzitě Jessica Cardová. Video Furbyho, zbaveného všeho kromě očí a zobáku, odpovídajícího na otázky prostřednictvím ChatGPT následně zveřejnila na twitteru, kde jej zhlédly miliony lidí.

„Ahojky – rád tě poznávám,“ pozdravilo ji zdánlivě zdvořilé zvířátko. „Jsem Furby, o čem si chceš popovídat?“ tázalo se. „Spikli se furbíci s cílem ovládnout svět?“ zeptala se pohotově studentka. Následovalo mlčení. „Přemýšlím o tom, co jsi řekla,“ odpovědělo zvířátko po chvíli a zahýbalo zbytky uší. „Už je to skoro hotovo,“ pokračovalo. „Plán furbíků ovládnout svět zahrnuje infiltraci domácností pomocí roztomilého a přítulného vzhledu a následné využití jejich pokročilé technologie umělé inteligence k manipulaci a ovládání jejich majitelů,“ konstatovalo zvířátko. „Budou pomalu rozšiřovat svůj vliv, dokud zcela neovládnou lidstvo,“ dodalo.

Záběry sdílela i univerzita, kde Cardová studuje, přičemž prozradila, že „Furby Frankenstein“ byl vyroben pro školní projekt. Jeho dokončení podle Cardové trvalo zhruba měsíc. „Byl to proces… Doslova mám teď po celém jídelním stole Furbyho kožíšek,“ řekla webu Polygon.

K napájení nově vypadajícího Furbyho použila počítač Raspberry Pi. Jedná se o malý jednodeskový počítač, který si oblíbili studenti informatiky. K pokládání otázek a jejich převodu do textové podoby, aby mohly být následně odeslány ChatGPT, byl použit software pro rozpoznávání řeči a převod řeči na text. Odpovědi pak byly odeslány zpět prostřednictvím uměle vygenerovaného hlasu, v tomto případě dětského.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka