lupa x
user

Asociace: Banky vypovídají bankovní účty firmám, které se zabývají kryptoměnami

Asociace: Banky vypovídají bankovní účty firmám, které se zabývají kryptoměnami

12.04.2023 , Aktualizováno 11.04.2023

Redakce

Banky postupně vypovídají bankovní účty všem firmám, které se zabývají kryptoměnami. Těm se tak výrazně komplikuje podnikání. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda České kryptoměnové asociace (ČKMA) František Vinopal. Asociace a její členové nyní podle něj pracují na společném postupu. Krajní, ale reálnou možností, je i přesun některých firem do zahraničí, dodal. Podle bank je obchodování s kryptoměnami rizikové z hlediska legalizace výnosů z trestné činnosti.

Asociace: Banky vypovídají bankovní účty firmám, které se zabývají kryptoměnami

Foto: Shutterstock

„Problematika obchodu s virtuálními aktivy je nyní hodnocena i tuzemskými regulátory (Finanční analytický úřad a Česká národní banka) jako jedna z oblastí s vysokou mírou rizikovosti v oblasti legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti,“ reagoval mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Radek Šalša.

Celý bankovní sektor má podle něj aktuální zkušenost se zneužíváním virtuálních aktiv k legalizaci výnosů z trestné činnosti v podobě podvodných kybernetických útoků na jejich klienty, což potvrzuje zvýšené obavy členských bank z rizika plynoucího z obchodů s virtuálními aktivy a nutnost zavedení odpovídajících zvýšených kontrolních postupů.

ČKMA se podle Vinopala opakovaně pokoušela na formální úrovni vyvolat jednání se všemi bankami v ČR, avšak bez výsledku. „Aktuálně je v jednání společný postup členů ČKMA vůči bankám, které svým přístupem poškozují celý kryptoměnový trh,“ uvedl. Všichni členové asociace podle Vinopala přitom splňují povinnosti vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz (takzvaný AML zákon).

ČBA uvedla, že podporuje a vítá všechny iniciativy, vedoucí ke sjednocení legislativního prostředí, které umožní na obou stranách rizika spojená s virtuálními aktivy a jejich obchodováním snížit na oboustranně akceptovatelnou míru, k čemuž by mělo směřovat i jednání na úrovni EU.

„Jde v podstatě o obdobné mechanismy jako mají banky. Plnění zákona kontroluje Finanční analytický úřad, se kterým kryptoměnové firmy aktivně spolupracují. Díky tomu jsou naši členové schopni efektivně bránit případným podvodům na svých platformách, čímž chrání své uživatele a jejich peníze. Případné ‚vyhnání‘ českých firem tuto záchrannou síť odstraní, což nepřímo přispěje k negativním dopadům na české klienty,“ řekl Vinopal.

České kryptoměnové směnárny a burzy se nyní soustředí především na to, aby jejich klienti tuto změnu nepocítili. „Samotných kryptoměn, které vlastní uživatelé, se uzavření bankovních účtů nijak nedotkne. Jejich korunové zůstatky budou převedeny k jiné instituci,“ poznamenal Vinopal.

Upozornil, že o nemalé peníze přijde stát. Podle studie zpracované ekonomem Trinity Bank Lukášem Kovandou a jeho týmem, případným odchodem celého kryptoprůmyslu do zahraničí by mohlo HDP ČR běhen dalších deseti let ztratit 256 až 362 miliard korun a potenciál v podobě zhruba více než 53.000 vytvořených pracovních míst.

Hlavní společnosti v oboru vykázaly za loňský rok obrat 53 miliard korun. Podle aktuálních dat je v ČR okolo 400.000 držitelů kryptoměn. Studie uvádí, že tento počet může v horizontu deseti let narůst téměř na osminásobek.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka