lupa x
user

Spolupráci českých a německých hasičů má zefektivnit software od brněnské firmy

Spolupráci českých a německých hasičů má zefektivnit software od brněnské firmy

12.04.2023 , Aktualizováno 11.04.2023

Redakce

Spolupráce českých a německých hasičů v pohraničí má být do budoucna výrazně jednodušší díky internetové platformě od brněnské vývojářské firmy Gina. Zatímco dosud je komunikace při zásazích komunikačně a časově složitá, díky tabletům ve výjezdových autech a softwaru budou mít hasiči jednodušší orientaci v neznámém terénu za hranicemi a zároveň se budou informace automaticky překládat do druhého jazyka, uvedl v tiskové zprávě zakladatel brněnské firmy Boris Procházka.

Spolupráci českých a německých hasičů má zefektivnit software od brněnské firmy

Foto: Shutterstock

Zásah hasičů bude díky softwaru rychlejší a měl by tak být i účinnější. Když operační středisko dostane informaci o události, zadá dispečer místo a další podstatné informace do systému a upozornění odešle nejen hasičským jednotkám, ale také vedoucím pracovníků, tiskovým mluvčím či zástupcům dotčených úřadů. A v případě přeshraniční spolupráce dostane informaci i operační středisko na opačné straně hranice. Systém se dva roky pilotně testoval v Horní Falci, což je region v Bavorsku, který má společné hranice s Karlovarským a Plzeňským krajem. Nyní už začíná fungování v ostrém režimu.

Dříve bylo běžné, že se informace předávaly v tištěné podobě a ještě se musely překládat. Výhodou systému je také zachování spojení v případě výpadku radiového systému. Při cestě k požáru už mohou hasiči v systému vidět fotografie od těch, kteří jsou na místě, dostávají aktuální informace. Systém je propojený s navigací a sám disponuje digitální mapou, takže cesta k zásahu by měla být co nejkratší a nejrychlejší.

Platformu již několik let čeští hasiči využívají, stejně jako záchranáři. Přeshraniční spolupráci nyní jako první zavádí hasiči z Bavorska a Karlovarského kraje. Pokud se spolupráce osvědčí, měl by se systém rozšířit dále podél hranic Bavorska s Plzeňským i Jihočeským krajem.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka