lupa x
user

Sonda Juice začne svou osmiletou cestu k Jupiteru a jeho ledovým měsícům

Sonda Juice začne svou osmiletou cestu k Jupiteru a jeho ledovým měsícům

13.04.2023

Redakce

Z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně se dnes odpoledne vydá na osmiletou cestu k Jupiteru a jeho měsícům sonda Juice. U největší planety Sluneční soustavy se při první evropské misi mimo jiné pokusí zjistit, co se skrývá v ledových oceánech Callisto, Europy a Ganymeda a zda mohou být tyto vzdálené měsíce obyvatelné.

Sonda Juice začne svou osmiletou cestu k Jupiteru a jeho ledovým měsícům

Foto: Shutterstock

Raketa Ariane 5 s šestitunovým nákladem – zhruba 2,5tunovou sondou a 3,5 tunami paliva – odstartuje dnes ve 14:15 SELČ. V případě, že bude nutné start například kvůli technickým potížím nebo špatnému počasí na poslední chvíli odložit, může se opakovat v následujících 14 dnech. Další příležitost se pak naskytne až v srpnu.

Cílem mise je prozkoumat planetární soustavu Jupiteru a ledové měsíce planety. Europa, Callisto a obrovský Ganymedes podle vědců pod ledovou krustou skrývají oceány, které by potenciálně mohli být místem pro vznik života. Juice je vybavena deseti přístroji včetně optických kamer, spektrometrů či čidel elektrického a magnetického pole.

ESA na projektu první evropské sondy, která prozkoumá Jupiter, pracuje už od začátku minulého desetiletí. Mise vyšla na zhruba 1,6 miliardy eur (37,6 miliardy korun). Na vývoji a testování sondy a zařízení se podle ESA podílelo přes 2000 lidí z 23 zemí včetně českých vědců.

Kourou (ČTK)

Hlavní stránka