lupa x
user

Čínská Xiaomi se ohradila proti tomu, že ji Ukrajinci mají za sponzora války

Čínská Xiaomi se ohradila proti tomu, že ji Ukrajinci mají za sponzora války

16.04.2023 , Aktualizováno 14.04.2023

Redakce

Čínský výrobce tabletů a smartphonů Xiaomi se důrazně ohradil proti tomu, že jej Ukrajina zařadila na svůj seznam mezinárodních sponzorů války. Firma dnes na svém webu uvedla, že vyrábí spotřební elektroniku a že své produkty nabízí výhradně k civilnímu a komerčnímu využití. Ukrajinská protikorupční agentura NAZK ve čtvrtek oznámila, že firmu na seznam zařadila proto, že nadále podniká v Rusku a dosahuje tam rekordního odbytu.

Čínská Xiaomi se ohradila proti tomu, že ji Ukrajinci mají za sponzora války

Foto: Shutterstock

Důrazně se ohrazujeme proti obvinění ze strany ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce, že jsme ‚mezinárodním sponzorem války‘. Nepodporujeme žádné válečné akce. Plně se hlásíme ke světovému míru. Naším posláním je umožnit všem lidem na světě užívat si lepší život prostřednictvím inovativních technologií,“ uvedl čínský podnik.

Ukrajinská protikorupční agentura ve svém textu označuje Ruskou federaci za teroristický stát. Uvádí také například, že firma Xiaomi v loňském třetím čtvrtletí zvýšila prodej v Rusku proti předchozímu čtvrtletí o 39 procent a že čínský podnik loni zdvojnásobil podíl na ruském trhu.

„V červenci 2022 zaujímala společnost Xiaomi a její dílčí značka POCO dohromady 42 procent ruského trhu s chytrými telefony, čímž se dostala na první místo v objemu prodeje,“ stojí ve zprávě ukrajinské protikorupční agentury. „Společnost Xiaomi Corporation sponzoruje vojenskou agresi teroristického státu a musí nést jak reputační, tak právní důsledky svého jednání,“ tvrdí Ukrajinci.

Po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z konce loňského února začaly západní státy zavádět sérii protiruských sankcí, které mimo jiné západním firmám znemožnily nebo značně zkomplikovaly další působnost na ruském trhu. Uvolněné místo začaly obsazovat firmy ze zemí, které vůči Rusku nezaujaly stejně přísný postoj. To je například Indie, Čína, ale i některé země v Latinské Americe.

Server Politico v lednu napsal, že většina západních firem v Rusku navzdory sankcím dál působí. Jen kolem osmi procent firem se z Ruska k loňskému listopadu stáhlo, a naopak většina z těch, které zůstaly, byla z Německa.

Peking (ČTK)

Hlavní stránka