lupa x
user

Španělka překonala světový rekord, strávila 500 dnů v izolaci v jeskyni

Španělka překonala světový rekord, strávila 500 dnů v izolaci v jeskyni

16.04.2023 , Aktualizováno 14.04.2023

Redakce

Španělská alpinistka Beatriz Flaminiová dnes po 500 dnech opustila dobrovolnou izolaci v jeskyni v provincii Granada. Informují o tom místní média, podle nichž jde o světový rekord v pobytu v jeskyni v izolaci.

Španělka překonala světový rekord, strávila 500 dnů v izolaci v jeskyni

Foto: Shutterstock

Flaminiová z jeskyně vystoupila dnes ráno krátce po deváté hodině za potlesku přátel, kteří měli roušky, aby neohrozili její zdraví. Radostně na ně volala a vypadala na první pohled v dobré kondici. Nejprve měla sluneční brýle, které ale posléze sundala. Svůj pobyt v 70 metrech pod zemí označila za „skvělý a nepřekonatelný zážitek“.

Chtěla bych být laskavá a odpovědět vám na otázky, ale rok a půl jsem s nikým nemluvila… Bude tisková konference, dovolte mi se nejprve osprchovat, rok a půl jsem to nedělala,“ řekla sportovkyně, kterou ještě před oficiálním setkáním s novináři čeká lékařská prohlídka a pohovor s psycholožkou.

Do jeskyně se před jejím výstupem spustili dva speleologové a psycholožka, aby ženu na návrat z podzemí připravili.

Flaminiová sestoupila do jeskyně 20. listopadu 2021, když jí bylo 48 let, nyní je jí padesát.

Během 500 dnů pod zemí řada expertů kontrolovala prostřednictvím kamer její zdravotní i psychický stav a speleologové měli připraven rychlý plán evakuace pro případ nouze. Rovněž jí pod zem tým doručoval jídlo a vodu, ale bez přímého kontaktu s ní.

Flaminiová tak překonala dosavadní světový rekord v izolaci pod zemí, který držela podle televize RTVE Italka Christine Lanzoniová. Ta v roce 2007 strávila pod zemí dobrovolně 269 dní.

Madrid (ČTK)

Hlavní stránka