lupa x
user

Divadélko pod věží? Ale na Kunětické hoře

Divadélko pod věží? Ale na Kunětické hoře

17.04.2023

Redakce

Moravský rod Pernštejnů zakotvil v našem kraji nejprve na Kunětické hoře a pak i na dalších místech. Jejich sídlo nyní prochází druhou částí rekonstrukce, která se chýlí k závěru. Na postup prací se byl podívat také náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.

Divadélko pod věží? Ale na Kunětické hoře

Foto: Shutterstock

„My jsme s Východočeským muzeem otevřeli pernštejnský okruh na pardubickém zámku v loňském roce a Kunětická hora s touto historií pochopitelně úzce souvisí. Kromě jiného se tu nedávno našla hlinkou načrtnutá původní silueta zámku v Pardubicích, který Vilém koupil krátce po Kunětické hoře. Mám radost, že památkáři posunuli tuto dominantu kraje zase o úroveň výše. Nebudu prozrazovat detaily, návštěvníci se o novinkách přesvědčí už v průběhu května,“ řekl Roman Línek.

Ten se s kastelánem Milošem Jirouškem podíval na úpravy, kterých si skoro nikdo nevšimne, protože vypadají zcela přirozeně, ale stály mnoho úsilí – fasády očištěné od novodobých nánosů s nápisy ze 17. století, očištěné kamenné prvky, vydláždění dříve hliněného vnitřního nádvoří starou dlažbou a podobně. K tomu ale patří i moderní technologie, jako elektrifikace celé této části hradu, zabezpečení a další vychytávky.

V severním paláci vyrostl kulturní prostor pro divadélko, koncerty či výstavy. Má stále charakter bývalého torza, které zastřešil na počátku minulého století Musejní spolek, ale už se do něj nedostanou díky ocelovým sítím v oknech kavky a k dispozici má rozkládací pódium, stupňovité hlediště i potřebnou techniku se zázemím.

http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/120542/divadelko-pod-vezi-ale-na-kuneticke-hore

Hlavní stránka