lupa x
user

Šéf vydavatelství Axel Springer se omluvil za své zprávy, kde psal o Dederonech

Šéf vydavatelství Axel Springer se omluvil za své zprávy, kde psal o Dederonech

17.04.2023

Redakce

Šéf a spolumajitel německého vydavatelství Axel Springer Mathias Döpfner se omluvil za to, že se v textových zprávách vyjadřoval hrubě o obyvatelích někdejší Německé demokratické republiky (NDR). Psal o nich jako o Ossis (Dederonech). Na věc před několika dny upozornil konkurenční list Die Zeit.

Šéf vydavatelství Axel Springer se omluvil za své zprávy, kde psal o Dederonech

Foto: Shutterstock

Kritizované zprávy se týkaly obyvatel východních spolkových zemí nebo někdejší kancléřky Angely Merkelové. Agentura DPA dnes píše, že před parlamentními volbami v roce 2021 si Döpfner přál, aby bulvární Bild, nejčtenější deník z jím vedeného koncernu, psal příznivě o svobodných demokratech (FDP). Ve zprávách určených šéfům deníku také uvedl, že „Dederoni jsou buď komunisti nebo fašisti“.

Za svá „zraňující“ slova se nyní v deníku Bild omluvil. Ujistil, že to není tak, že by obyvatelé někdejšího komunistického německého státu byli výhradně pravicoví nebo levicoví radikálové. „Rozčilení nad tím, že v Durynsku nebo někde jinde mnoho lidí volí buď (postkomunistickou) Levici nebo (krajně pravicovou) Alternativu pro Německo, mě přivedlo k polemickému přehánění,“ vysvětloval Döpfner. Uvedl také, že když je naštvaný nebo naopak šťastný, mobilní telefon mu slouží jako hromosvod. K tomu, že se snažil tlačit na deník Bild, aby psal příznivě o liberální FDP, se ve své omluvě nevyjádřil.

Die Zeit ve svém článku upozornil, že mnoho ze svých zpráv Döpfner adresoval někdejšímu šéfredaktorovi Bildu Julianovi Reicheltovi, který byl z koncernu Axel Springer předloni na podzim propuštěn po obvinění, že zneužil svého postavení, aby měl pohlavní styk s podřízenými. Reichelt tato obvinění zpochybnil a později je označil za kampaň, jejíž cílem bylo ho očernit.

Berlín (ČTK)

Hlavní stránka