lupa x
user

Rakušan je připraven před poslanci obhajovat práci vnitra v minulém roce

Rakušan je připraven před poslanci obhajovat práci vnitra v minulém roce

19.04.2023 , Aktualizováno 18.04.2023

Redakce

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) je připraven ve Sněmovně hájit kroky ministerstva vnitra v posledním roce. Debata o České poště se však pravděpodobně neuskuteční na mimořádné schůzi svolané ANO pod názvem "selhání a neschopnost Víta Rakušana ve funkci ministra vnitra", ale v rámci schůze nazvané "situace v České poště", kterou poslanci zahájili začátkem března, řekl novinářům před začátkem dnešního zasedání Sněmovny šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Na podobě schůze se podle něj shodly vládní strany s opozicí.

Rakušan je připraven před poslanci obhajovat práci vnitra v minulém roce

Foto: Shutterstock

Poslanci se mají podle plánu dnes odpoledne mimořádně sejít z podnětu opozičního hnutí ANO k diskusi o budoucnosti ztrátové České pošty, která po souhlasu vlády může zrušit skoro desetinu poboček. Zástupci ANO Rakušanovi vyčítají například špatnou komunikaci s veřejností i se starosty a primátory ohledně dalšího působení pošty.

Ke schválení návrhu programu schůze potřebuje opozice i koaliční hlasy. Vládní tábor je dosud u žádné opoziční mimořádné schůze nedodal. Tentokrát podle Výborného vznikla dohoda, že poslanci program schválí. Nepůjde ale o schůzi o „selhání a neschopnosti“, kterou poslanci přeruší, ale dříve svolanou schůzi týkající se pošty. „Budou tak moci vystoupit i poslanci mimo přednostní práva. Shoda je na tom, aby bylo jednání maximálně efektivní, zazněly dotazy, pan ministr je připraven reagovat,“ uvedl. Jednání by mělo skončit zhruba za tři hodiny v 18:00, dodal Výborný.

Rakušan uvedl, že se zúčastní jakékoliv schůze, která se ho nějak dotýká. „Budu odpovídat na dotazy, reagovat a určitě vystoupím,“ řekl. Chce hájit práci ministerstva, které loni podle něj hrálo zásadní roli pro bezpečnost ČR při dvojí migrační krizi. „Podle mých informací se ale bude zařazovat bod o České poště a schůze pod tímto názvem nebude,“ řekl ke schůzi, která nese jeho jméno.

Budu věřit, že zítra program této schůze bude schválen, že se budou moci vyjádřit i jednotliví starostové a aktéři, kterých se to nejvíce dotýká,“ řekla na tiskové konferenci poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Plán na uzavření poboček a propuštění zaměstnanců je podle ní absolutně nepřipravený a chaotický.

Hnutí SPD se zrušením poboček zásadně nesouhlasí, jde podle něj o neprůhledný proces bez jednání se zástupci samospráv. Mezi rušenými pobočkami mají být i bezbariérové nebo čerstvě nákladně rekonstruované pobočky, řekl dnes šéf poslanců SPD Radim Fiala. Česká pošta podle něj poskytuje nenahraditelnou veřejnou službu.

Kabinet minulý týden schválil nařízení, které povede ke snížení minimálního počtu poboček provozovaných poštou na 2900. Pošta již dříve zveřejnila předběžný seznam 300 pošt ke zrušení.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka