lupa x
user

Výstava v Brně představuje vynálezce Teslu a produkci podniku TESLA

Výstava v Brně představuje vynálezce Teslu a produkci podniku TESLA

28.04.2023 , Aktualizováno 27.04.2023

Redakce

Osobnost vynálezce a vizionáře Nikoly Tesly, jenž zemřel před 80 lety, připomene v nové výstavě Technické muzeum Brno. Zároveň přiblíží produkci někdejšího národního podniku TESLA, a proto výstava dostala název Není TESLA jako Tesla. Návštěvníci si ji prohlédnou od pátku do 30. prosince, uvedla v tiskové zprávě mluvčí muzea Taťána Krajčírovičová.

Výstava v Brně představuje vynálezce Teslu a produkci podniku TESLA

Foto: Shutterstock

„Nikola Tesla svými objevy zásadně ovlivnil vývoj moderní civilizace. Je považován za jednoho z hlavních vynálezců dvoufázového a třífázového asynchronního motoru či vysokofrekvenčního generátoru. Jeho jménem je nazvaná i jednotka magnetické indukce,“ uvedl jeden z autorů výstavy Pavel Holman.

Jméno po Nikolu Teslovi dostal v roce 1946 i nově vzniklý podnik, který měl zajistit základní výrobu veškeré slaboproudé techniky v tehdejším Československu – od součástek až po samotné produkty, jako jsou rádia, televize, mikroskopy, měřicí přístroje nebo vysílací technika. „Později byl název podniku vykládán jako zkratka slovního spojení technika slaboproudá,“ uvedl kurátor stálé muzejní expozice sdělovací techniky a spoluautor nové výstavy Vladimír Persaň.

Výstava je první ucelenou prezentací přístrojů TESLA ze sbírek muzea. Zájemci uvidí například proslulý stolní rozhlasový přijímač Tesla 308U Talisman s designem ve stylu art deco. Pamětníci mohou také zavzpomínat na kufříkový kotoučový magnetofon TESLA Sonet Duo z 60. let, hi-fi magnetofon TESLA B73 nebo první barevný televizor TESLA Color.

V části výstavy věnované Nikolu Teslovi se návštěvníci dozví základní informace o jeho životě a vynálezech a seznámí se i s modelem jeho laboratoře v Colorado Springs v USA. Konkrétní fyzikální jevy mají návštěvníkům přiblížit interaktivní exponáty. Celá expozice je laděna do odstínů fialové, má připomínat oblohu sršící elektřinou při bouřce.

Výstava, k níž vzdělávací centrum TMB nachystalo také doprovodné programy pro školy i širokou veřejnost, vznikla za spolupráce se zahraničními muzei v Srbsku, Chorvatsku, Rakousku a na Slovensku. „Spolupracujeme také s Vysokým učením technickým v Brně, s nímž k výstavě připravujeme aktivity v rámci Brněnské muzejní noci, tematické přednášky či setkání odborníků na téma technika versus etika. To se bude konat 16. května v 16:00 ve dvoraně Rektorátu VUT,“ dodal náměstek ředitele muzea Josef Večeřa.

Rektor VUT Ladislav Janíček doplnil, že Nikola Tesla je od roku 1937 jedním z čestných doktorů univerzity.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka