lupa x
user

WEF: V následujících pěti letech se změní zhruba čtvrtina pracovních míst

WEF: V následujících pěti letech se změní zhruba čtvrtina pracovních míst

02.05.2023 , Aktualizováno 01.05.2023

Redakce

V následujících pěti letech se změní zhruba čtvrtina pracovních míst. Ve své zprávě, která se věnuje budoucnosti práce, to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF). Hlavními hnacími silami rušení i vytváření pracovních míst podle něj budou zejména technologie, digitalizace a snaha o bezuhlíkovou ekonomiku.

WEF: V následujících pěti letech se změní zhruba čtvrtina pracovních míst

Foto: Shutterstock

V příští pěti letech se podle zprávy změní 23 procent míst, a to prostřednictvím jejich růstu o 10,2 procenta a zároveň poklesu o 12,3 procenta. Zaměstnavatelé očekávají, že vznikne 69 milionů nových pracovních míst, zatímco zhruba 83 milionů míst zanikne. To znamená čistý pokles o 14 milionů pracovních míst, respektive o dvě procenta současného stavu.

Nejrychleji budou ubývat kancelářské a úřednické pozice, jako jsou bankovní pokladní a pokladní obecně, které lze automatizovat. Pozic na bankovních přepážkách a příbuzných profesích do roku 2027 ubude podle zprávy o 40 procent. U poštovních úředníků, pokladních a pracovníků zadávajících data se očekává vlivem automatizace pokles více než o třetinu.

Velký zájem je o specialisty na samořízená a elektrická auta, poptávka po nich v následujících pěti letech podle současných odhadů vzroste o 40 procent. Výrazně poroste poptávka po odbornících na strojové učení umělé inteligence a po odbornících na kybernetickou bezpečnost. Na své si přijdou i specialisté na ochranu životního prostředí.

Největší nárůst celkového počtu vytvořených pracovních míst se nicméně očekává u mnoha netechnologických rolí. Řidiči těžkých nákladních automobilů a autobusů, učitelé středních odborných škol, mechanici a opraváři strojů by měli v letech 2023 až 2027 vytvořit přibližně dva miliony nových pracovních míst.

Více než tři čtvrtiny dotazovaných společností hodlají v nadcházejících pěti letech zavést technologii velkých dat, cloudové služby a umělou inteligenci.

Zpráva se opírá o průzkum provedený zhruba u 800 společností, které zaměstnávají asi 11 milionů lidí. Využívá soubor dat o 673 milionech pracovních míst.

Ženeva (Švýcarsko) (ČTK)

Hlavní stránka