lupa x
user

ESA: První z nových evropských astronautů poletí do vesmíru v roce 2026

ESA: První z nových evropských astronautů poletí do vesmíru v roce 2026

04.05.2023 , Aktualizováno 03.05.2023

Redakce

První z pěti nových evropských kariérních astronautů poletí do vesmíru v roce 2026, ostatní pak do roku 2030. Dnes to na tiskové konferenci v Evropském středisku astronautů (EAC) Evropské kosmické agentury (ESA) prohlásil šéf výcviku Frank De Winne. ESA představila nové kandidáty na kariérní a také záložní astronauty loni v listopadu, mezi náhradníky se tehdy dostal i český stíhací pilot Aleš Svoboda.

ESA: První z nových evropských astronautů poletí do vesmíru v roce 2026

Foto: Shutterstock

„Náš plán je poslat jednoho z kandidátů (na astronauta) ročníku 2022 na Mezinárodní vesmírnou stanici v roce 2026. Také chceme, aby všichni ostatní měli možnost letět do vesmíru a na Mezinárodní vesmírnou stanici do roku 2030,“ řekl De Winne. „Máte před sebou skvělou budoucnost,“ dodal.

Pětice kandidátů na astronauty, kterou tvoří Francouzka Sophie Adenotová, Španěl Pablo Álvarez Fernández, Britka Rosemary Cooganová, Belgičan Raphaël Liégeois a Švýcar Marco Sieber, má za sebou první měsíc výcviku. ESA při této příležitosti uspořádala tiskovou konferenci, kde hovořili o tom, jak příprava na kosmické lety vypadá.

Sieber novinářům řekl, že je celý základní výcvik zajímavý, tak se s kolegy těší především na praktické části. „Všichni se těšíme na nácvik výstupu do vesmíru v bazénu nebo na trénink přežití,“ řekl Sieber.

Nové astronauty hledala ESA mezi 22.500 zájemci. Z nich nakonec vybrala pět kandidátů na kariérní astronauty, 11 členů záložního týmu a vůbec poprvé také jednoho hendikepovaného, který by se v budoucnu měl stát první tělesně postiženou osobou, která poletí do vesmíru. Zájem stát se astronautem mělo asi 200 Čechů, vybrán byl ale jen Svoboda, a to jako náhradník. Členové rezervního týmu pokračují ve svých stávajících zaměstnáních, ale jsou k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.

Vedle výcviku nových astronautů a jejich prvních letů se dnešní tisková konference zaměřila i další pilotované projekty ESA. David Parker, který má v ESA na starosti robotický i pilotovaný vesmírný průzkum, hovořil o lunární misi.

ESA je součástí mezinárodního programu Artemis vedeném americkou vesmírnou agenturou NASA, kterým se lidstvo vrací na Měsíc. Pro kosmickou loď Orion, která na Měsíc astronauty dopraví, vyrábí Evropa servisní modul. Ten bude Orionu zajišťovat vzduch, elektřinu a pohon.

„Jako první pošleme lidskou posádku na stanici Lunar Gateway, která se připravuje. Bude to nejvzdálenější lidská posádka,“ řekl Parker o chystané stanici. Ta bude umístěna na oběžné dráze kolem Měsíce a fungovat má začít od roku 2025. „Na Gateway poletí v rámci misí Artemis tři astronauti ESA, to už je dohodnuté,“ dodal.

Berlín/Kolín nad Rýnem (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka