lupa x
user

Facebook uvedl rodiče v omyl a nezajistil ochranu soukromí dětí, uvedl úřad FTC

Facebook uvedl rodiče v omyl a nezajistil ochranu soukromí dětí, uvedl úřad FTC

04.05.2023

Redakce

Sociální síť Facebook uvedla rodiče v omyl a nechránila soukromí dětí, které používají její aplikaci Messenger Kids. K tomuto stanovisku podle agentury AP dospěla americká Federální obchodní komise (FTC), která proto navrhla rozsáhlé změny v příkazu k ochraně soukromí z roku 2020, který by společnosti zakázal profitovat z údajů, které shromažďuje o uživatelích mladších 18 let. Společnost Meta označila toto oznámení za "politický trik" a dodala, že bude proti kroku "důrazně bojovat" a očekává, že zvítězí.

Facebook uvedl rodiče v omyl a nezajistil ochranu soukromí dětí, uvedl úřad FTC

Foto: Shutterstock

Majitelem sociální sítě Facebook je americká internetová společnost Meta Platforms, která vlastní i Instagram či komunikační službu WhatsApp. Na společnost Meta by se vztahovala i další omezení, mimo jiné v souvislosti s používáním technologie rozpoznávání obličejů. Musela by svým uživatelům také poskytovat další ochranu soukromí.

„Facebook opakovaně porušil své sliby týkající se ochrany soukromí,“ uvedl šéf FTC Samuel Levine. „Společnost svou bezohledností ohrozila mladé uživatele a Facebook se musí za svá selhání zodpovídat,“ dodal.

Facebook spustil službu Messenger Kids v roce 2017 a prezentoval ji jako způsob, jakým mohou děti chatovat se členy rodiny a přáteli schválenými rodiči. Aplikace neposkytuje dětem samostatné účty na Facebooku nebo Messengeru. Funguje spíše jako rozšíření rodičovského účtu a rodiče získávají kontrolní prvky, například možnost rozhodnout, s kým mohou jejich děti chatovat.

Společnost Facebook tehdy uvedla, že Messenger Kids nebude zobrazovat reklamy ani shromažďovat údaje pro marketing, ačkoli bude shromažďovat některé údaje, které jsou podle ní nezbytné pro provoz služby.

Odborníci na vývoj dětí však okamžitě vyjádřili obavy. Na začátku roku 2018 skupina 100 odborníků, advokátů a rodičovských organizací zpochybnila tvrzení společnosti Facebook, že aplikace naplňuje potřebu dětí po službě zasílání zpráv.

„Aplikace Messenger Kids neodpovídá na potřebu, ale vytváří ji. Oslovuje především děti, které by jinak neměly vlastní účet na sociálních sítích,“ uvedla skupina v dopise.

Facebook v reakci na dopis tehdy uvedl, že aplikace „pomáhá rodičům a dětem chatovat bezpečnějším způsobem“, a zdůraznil, že rodiče mají „vždy kontrolu“ nad činností svých dětí.

FTC nyní tvrdí, že tomu tak nebylo. Příkaz k ochraně soukromí z roku 2020, podle kterého musel Facebook zaplatit pokutu ve výši pěti miliard dolarů (106 miliard Kč), vyžadoval, aby nezávislý hodnotitel posoudil postupy společnosti v oblasti ochrany soukromí. FTC uvedla, že hodnotitel „zjistil několik mezer a nedostatků v programu ochrany soukromí společnosti Facebook“.

„Navzdory slibům společnosti, že děti používající Messenger Kids budou moci komunikovat pouze s kontakty schválenými rodiči, mohly děti za určitých okolností komunikovat s neschválenými kontakty ve skupinových chatech a skupinových videohovorech,“ uvedla FTC.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka