lupa x
user

33. Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles zahajuje

33. Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles zahajuje

05.05.2023 , Aktualizováno 04.05.2023

Redakce

Národní festival zahajuje svůj 33. ročník 1. etapou v zámcích Bučovice a Slavkov. Koncerty se budou konat v sobotu 27. května 2023 v 17.30 hodin v Dlouhém sále zámku Bučovice a v neděli 28. května 2023 v 17.00 v Rubensově sále zámku Slavkov.

33. Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles zahajuje

Foto: Shutterstock

Na zahajovacím koncertě v sobotu vystoupí Komorní orchestr Arthura Nikische Brankovice, soubor zobcových fléten TIBIA PRAGENSIS a Krumlovský komorní orchestr. V neděli se představí mimo spolu pořádajícího KO Arthura Nikische flétnový soubor Fautores Flautae z Písku a Pardubický komorní orchestr. Na repertoáru jsou díla klasiků i současných autorů.

33. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je prestižní každoroční aktivitou oboru komorní a symfonické hudby a umožňuje prezentaci všech typů vyspělých neprofesionálních hudebních těles z Čech i Moravy. Je rozložen do dvou etap, které se konají mezi květnem a listopadem v různých městech a regionech ČR (Dlouhý sál zámku Bučovice, Rubensův sál zámku Slavkov, Slavnostní sál Vojenské nemocnice Klášterní Hradisko Olomouc). Zúčastní se ho celkem 9 souborů: 5 komorních orchestrů, 2 flétnové soubory, 2 smíšené pěvecké sbory a 13 sólových zpěváků, což představuje 219 účinkujících. V rámci festivalu se tedy uskuteční 3 koncerty ve 3 městech České republiky.

I v letošním roce  je program festivalu zaměřený zčásti na díla českých klasiků, avšak neopomíjí ani soudobé české skladatele. Závěrečná etapa 33. ročníku festivalu bude věnována 100. výročí narození Viktora Kalabise a druhá část programu pak 210. výročí úmrtí Jana Křtitele Vaňhala.

Koncerty pořádají z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA a Komorní orchestr Arthura Nikische Brankovice ve spolupráci Asociací neprofesionálních komorních a symfonických těles.

Nad celým festivalem převzal záštitu ministr kultury  Mgr. Martin Baxa.

Hlavní stránka