lupa x
user

Pro bezpečnější jízdu si motorkáři mohou zdokonalit své schopnosti na kurzech zdarma

Pro bezpečnější jízdu si motorkáři mohou zdokonalit své schopnosti na kurzech zdarma

09.05.2023 , Aktualizováno 07.05.2023

Redakce

S přibývajícími teplými dny přibývá na silnicích motorkářů. Jejich počet každoročně stoupá i v souvislosti s rostoucím počtem nově registrovaných motocyklů. V roce 2012 bylo podle statistik Svazu dovozců automobilů v České republice registrovaných 15 212 nových motocyklů a 11 226 ojetých. V loňském roce to už bylo 25 561 nových a 17 868 ojetých. Nemalou část tvoří skútry, které tvoří zhruba třetinu nově registrovaných motocyklů.

Pro bezpečnější jízdu si motorkáři mohou zdokonalit své schopnosti na kurzech zdarma

Foto: Shutterstock

„Nejsem zastánce pouze represivního přístupu pro zvyšování bezpečnosti na silnicích. Naopak podporuji především preventivní akce, jako jsou například kurzy pořádané v rámci projektu Učme se přežít. Tyto akce školí motorkáře, ať už ty začínající nebo již aktivně jezdící a pomáhají jim zdokonalit jejich schopnosti. Jsem ale přesvědčen o tom, že se nelze zaměřovat jen na motorky. I ostatní účastníci silničního provozu si musejí uvědomit, že na silnicích nejsou jen auta, ale i cyklisté, chodci, řidiči skútrů, motorek a dalších dopravních prostředků. Jistě, jedni nadávají na druhé, ale musíme se naučit se navzájem respektovat a nepřeceňovat své síly. Jen tak bude počet mrtvých na silnicích ubývat,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Kondiční jízdy na skútru neabsolvoval každý

Tiskové konference k letošnímu zahájení kurzů v rámci projektu Učme se přežít se zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Projekt Učme se přežít, proto letos nově nabízí kurzy pro jezdce na skútrech. Do 19. ledna 2013 platilo, že držitelé řidičského oprávnění skupiny B mohli řídit kromě auta i slabé a pomalé motocykly o objemu 50 cm³. Poté vešel v platnost nový zákon, který změnil pravidla. Zařadil skútry s obsahem motoru do 125 cm³ pod řidičské oprávnění na osobní auta s jednou podmínkou. Stroj musí mít automatickou převodovku.

Stejně jako silnější motorky je nutné umět dobře ovládat i skútr. Bohužel, kondiční jízdy pro milovníky skútrů objevíte zřídka, a kdo nemá řidičské oprávnění na motocykl, těžko motokurz absolvuje. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme kurzy otevřeli,“ říká hlavní instruktor týmu Učme se přežít Jiří Novotný.

Letos projekt zavádí i takzvanou Přípravku Učme se přežít. Kurz pro žadatele o řidičské oprávnění, kteří jsou ve výcviku nebo o něm uvažují. Přihlásit se mohou i čerství držitelé a začátečníci v jedné stopě. Výuka je zaměřena především na pohybovou přípravu, kde odborníci vysvětlí, jak funguje tělo, mozek, rovnováha a řídítka. Přednášky seznámí frekventanty například se zdravovědou nebo dopravní psychologií.

„Je nutné s řidiči mluvit o únavě nebo o rychlosti v souvislosti s takzvaným tunelovým viděním. Čím rychleji motorkář jede, tím je pro mozek obtížnější zpracovat informace z okolí a postupně přestává vnímat děje po stranách. Když jede pomalu, objekty a děje po stranách vnímá. Při vyšší rychlosti vnímá jen děj před sebou. Reakce na to, co se děje po stranách přichází až ve chvíli, kdy se chodec nebo vůz dostane do středu motorkářova vidění. Reakce bývají, bohužel, opožděné,“ uvedl dále instruktor Novotný.

Zaměřeno i na aktivní motocyklisty

Mezi tradiční kurzy patří Učme se přežít pro veřejnost, kurz pro motorkáře, kteří jezdí a cítí potřebu se zdokonalit. Celodenní kurz kde se střídá praxe a teorie. Po teorii jízdy si účastníci vše vyzkouší na výcvikové ploše pod dohledem zkušených instruktorů. Jedním z nich je například i čtrnáctinásobný účastník Dakaru David Pabiška.

Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR se na projektu Učme se přežít aktivně podílí. S týmem silniční bezpečnosti spolupracuje dlouhodobě a jako další aktivitu v rámci projektu pořádá i letos tradiční ročník preventivního projektu zaměřeného na vzdělávání a zdokonalování řidičů motocyklů v průběhu motorkářské sezóny. V rámci projektu Kolama dolů aneb Učme se přežít se uskuteční 10 společných jízd s bezplatnou ukázkou výcviku na polygonu.

Limit účastníků na jednu vyjížďku je stanovený na 250 motorkářů, ale předpokládáme, že samotných akcí na polygonech se účastní více zájemců. Výjezd motorkářů bude vždy organizovaný a z předem určeného místa za doprovodu dopravních policistů na motocyklech,“ upřesnil za Policii České republiky ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý.

Nebourají jen mladí motorkáři

Za období 2013 až 2022 evidují policejní statistiky 32 756 dopravních nehod s účastí motocyklisty, 740 usmrcených motorkářů a 4 370 těžce zraněných, často s následky na celý život. I když se množství vážných následků nehod dlouhodobě snižuje, čísla jsou stále vysoká. Stereotyp, že vážné následky nehod jsou doménou pouze mladých motorkářů, už dávno neplatí. Statistiky z let 2011–2022 ukázaly, že nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou řidiči ve věku 35–44 let.

„Nejen po zimě nemusí být motorkář v dobré kondici a je dobré si kondičku i reakce prověřit. Je to rozhodně lepší než se spoléhat na vlastní, často chybný úsudek a kvůli falešné sebejistotě skončit třeba na invalidním vozíku,“ varoval manažer projektu Učme se přežít Jan Polák.

Řadu nehod motocyklistů zapříčiní nezvládnutí motorky v zatáčkách, panické brzdění a následný pád i střety. Přispívá k tomu také nezkušenost nebo špatné návyky. Stálým problémem je rovnováha na motorce, kterou je nutné trénovat.

Projekt Učme se přežít vznikl v roce 2010 a dnes působí na území celé republiky. Letos nabízí bezplatné kurzy pro motocyklisty v 29 termínech na devíti polygonech po celé zemi. Registrace je otevřena a motocyklisté se mohou registrovat na stránkách www.ucmeseprezit.cz.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Hlavní stránka