lupa x
user

Ve Valašském Meziříčí jsou vystavené archeologické nálezy z regionu

Ve Valašském Meziříčí jsou vystavené archeologické nálezy z regionu

09.05.2023 , Aktualizováno 07.05.2023

Redakce

Archeologické nálezy v regionu v posledních letech představuje ode dneška Muzeum regionu Valašsko v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. K nejdůležitějším částem výstavy patří mince objevené v Ústí, Loučce a Fryštáku. Nechybí však ani šperky, nástroje či zemědělské nářadí, řekl ČTK kurátor výstavy a archeolog muzea Samuel Španihel. Výstava Poklady východní Moravy potrvá do 22. října. K vidění jsou nálezy pocházející od staré doby bronzové po raný novověk.

Ve Valašském Meziříčí jsou vystavené archeologické nálezy z regionu

Foto: Shutterstock

Vystaveny jsou stříbrné mince nalezené v roce 2021 v obci Ústí, také loňský nález mincí v Loučce. „Oba nálezy prošly pečlivou expertizou, která nám přinesla spoustu zajímavých informací,“ uvedl Španihel. Mince nalezené v Loučce jsou podle něj z poloviny 16. až 17. století. „Ukázalo se, že jsou velmi variabilní. Některé mince mají zhruba 20 nebo 25 procent stříbra, některé 80 procent, je to různé,“ uvedl archeolog. Mince pochází z různých zemí. V případě pokladu z Ústí šlo o pražské groše. Vystaveno je i několik exemplářů z obdobného nálezu u Fryštáku, které zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Muzeum regionu Valašsko má ve své patronaci veškeré archeologické nálezy na území Vsetínska. Poslední dva roky byly bohaté z hlediska nálezů pokladů, odborně řečeno depotů. „Jde o soubory předmětů vytvořených člověkem a úmyslně uložených do země, ať už za účelem jejich ukrytí nebo třeba oběti bohům. Mohou to být nejen platidla, šperky a další cennosti, ale i zbraně či různé nástroje. Často se jedná o velmi zajímavou sondu do života i myšlení tehdejších lidí,“ uvedl Španihel.

Osm stovek stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky našla loni v Loučce u Valašského Meziříčí žena se synem, při procházce si všimli v půdě kolem rozhrabaného pařezu kousků hliněné nádoby a mincí. O rok dříve našla v Ústí u Vsetína skupina kamarádů nádobku plnou pražských grošů z druhé poloviny 14. století.

Exponáty na výstavě doplnily motivy z tvorby valašského umělce Jana Kobzáně, které se týkají bájných pokladů. Návštěvníci si také mohou vyrazit vlastní minci na ruční raznici.“Archeologický tým muzea odvádí skvělou práci, a to i na poli spolupráce s veřejností, díky čemuž se můžeme v posledních letech těšit z těchto úžasných nálezů. Velký dík samozřejmě patří i všem nálezcům, bez jejichž poctivého přístupu bychom si je nemohli nikdy prohlédnout. Přijďte se na tuto výstavu určitě podívat, je to vskutku zajímavý pohled do historie a života našich předků,“ uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) (ČTK)

Hlavní stránka