lupa x
user

Česko s Bavorskem podepsaly memorandum o spolupráci v letectví a vesmíru

Česko s Bavorskem podepsaly memorandum o spolupráci v letectví a vesmíru

10.05.2023 , Aktualizováno 09.05.2023

Redakce

Premiéři České republiky a Bavorska Petr Fiala a Markus Söder dnes v Řezně podepsali memorandum o posílení spolupráce v oblasti letectví a vesmíru. Tématem byla také modernizace a elektrifikace železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem, kterou Söder považuje za dopravní prioritu. Söder s Fialou se dnes v Řezně setkali u příležitosti otevření bavorsko-české zemské výstavy o baroku.

Česko s Bavorskem podepsaly memorandum o spolupráci v letectví a vesmíru

Foto: Shutterstock

Oblast, která je perspektivní pro obě naše země, je spolupráce v oblasti letectví a vesmíru,“ řekl Fiala krátce před podepsáním memoranda. „Máme zájem posílit spolupráci s Bavorskem v kosmických aktivitách na úrovni průmyslu a univerzitního výzkumu,“ uvedl.

Od memoranda očekává posílení spolupráce ve vesmírných programech Evropské kosmické agentury (ESA) nebo v evropském výzkumném programu Horizont Evropa. Řekl také, že cílem je prohloubit současnou průmyslovou spolupráci. „Naše firmy se chtějí zapojit do nového unijního programu družicové komunikace, bavorské firmy také,“ řekl.

Za perspektivní témata označil Fiala nosné rakety, komponenty družic a také aplikace technologií, jako jsou zpracování družicových snímků a využití družicové navigace.

Oba premiéři na dnešním výjezdním zasedání bavorské vlády v Řezně mluvili také o zlepšení dopravního spojení mezi Českem a Bavorskem. Pro Södera je prioritou elektrifikace a modernizace železniční trati mezi Mnichovem a Prahou. Přímé vlaky mezi českou a bavorskou metropolí nyní jezdí okolo pěti hodin a 40 minut a v případě přestupů se cesta blíží k sedmi hodinám.

Česko už část trasy modernizovalo a na dalších úsecích pracuje, na bavorské straně ale postup vázne, což je podle Södera odpovědnost vlády v Berlíně. „Apeluji na spolkovou vládu, aby uvolnila potřebné prostředky,“ vyzval Söder kabinet kancléře Olafa Scholze. Dodal, že samo Bavorsko na modernizaci nemá peníze, navíc to považuje za odpovědnost a úkol spolkové vlády.

Řezno (Německo) (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka