lupa x
user

V Jihlavě začne v příštím týdnu archeologický výzkum před bouráním stadionu

V Jihlavě začne v příštím týdnu archeologický výzkum před bouráním stadionu

14.05.2023 , Aktualizováno 12.05.2023

Redakce

V Jihlavě začne v příštím týdnu archeologický výzkum, který předchází bourání starého zimního stadionu. Archeologové budou pracovat ve Smetanových sadech, kde bylo v minulosti pohřebiště. Podle předpokladu potrvá terénní část jejich výzkumu asi tři měsíce, na ni navážou laboratorní a antropologické práce. Radnice to uvedla na webu. Místo starého stadionu nechá město postavit víceúčelovou arénu za 1,9 miliardy korun.

V Jihlavě začne v příštím týdnu archeologický výzkum před bouráním stadionu

Foto: Shutterstock

Pracovníci společnosti Archaia Brno budou zkoumat zejména hroby, které se blízko zimního stadionu mohou nacházet po bývalém hřbitově. „Objevené ostatky budou pochovány a část jich bude využita pro další zkoumání odborníky. Stejně se postupovalo i při výstavbě malého zimáčku,“ uvedl David Beke (ODS), jihlavský radní a manažer výstavby Horácké multifunkční arény (HMA). Malá zimní hala vedle starého stadionu je otevřená od roku 2013.

Demolice starého sportoviště začne, až budou dokončená všechna řízení. Město chtělo původně zahájit demolici počátkem léta. Radní Beke na čtvrtečním jednání zastupitelstva řekl, že i když teď všechno dobře půjde, začne stavba nejdřív v půli prázdnin, spíš k jejich konci.

Námitky k vydání demoličního výměru, a pak i námitky kvůli možné systémové podjatosti jihlavského stavebního úřadu a krajského úřadu, podali obyvatelé tří obytných domů v Tyršově ulici, která je blízko stadionu. Podmínky dohody, za nichž své námitky stáhnou, schválili zastupitelé města ve čtvrtek. Dohoda už je podle radního podepsaná.

O demoliční výměr muselo město požádat znovu, protože nestihlo zahájit bourání vloni. Přípravy na stavbu arény trvaly déle i vzhledem k tomu, že do výběrového řízení přišly vyšší cenové nabídky, než Jihlava očekávala. Stavbu arény chce město zadat firmě GEMO, která nabídla nejnižší cenu. Příspěvek půl miliardy korun už na arénu schválil Kraj Vysočina, dalších 300 milionů korun očekává jihlavská radnice od Národní sportovní agentury.

Jihlava (ČTK)

Hlavní stránka