lupa x
user

Líbání mezi romantickými partnery je staré nejméně 4500 let, zjistila studie

Líbání mezi romantickými partnery je staré nejméně 4500 let, zjistila studie

22.05.2023

Redakce

Líbání jako projev romantické nebo sexuální náklonnosti je mezi lidmi praktikou starou nejméně 4500 let. Objevilo se tedy o tisíciletí dříve, než se obecně předpokládalo. Agentuře AFP to řekli autoři studie, která byla publikována tento týden.

Líbání mezi romantickými partnery je staré nejméně 4500 let, zjistila studie

Foto: Shutterstock

Líbání na ústa je doloženo ve starověké Mezopotámii a v Egyptě od roku 2500 před naším letopočtem, uvádí se ve výzkumu, který publikoval časopis Science.

Tato praxe však mohla sahat mnohem dále do starověku, až do prehistorických dob, řekl AFP Troels Pank Arbøll z Kodaňské univerzity, který je spoluautorem studie spolu se Sophií Lund Rasmussenovou z Oxfordské univerzity.

Odborníka na starověký Blízký východ překvapilo, když se ve vědeckých publikacích dočetl, že lidské romantické líbání dokládá indický pramen z doby 1500 let před naším letopočtem.

„Věděl jsem, že existují starší důkazy ze starověké Mezopotámie,“ řekl Arbøll, který je odborníkem na mezopotámské písmo psané na hliněných tabulkách. Právě na nich našel důkazy, že tato praktika existovala ještě dříve a byla běžná.

Odborníci, kteří se zabývají historií líbání, rozlišují mezi „přátelsko-rodičovským“ a „romanticko-sexuálním“ polibkem. Zatímco první z nich se zdá být univerzální napříč časem i geografií, druhý „není kulturně univerzální“.

Kodaň (ČTK)

Hlavní stránka