lupa x
user

V České Lípě chce Liberecký kraj vybudovat centrum pro kybernetickou bezpečnost

V České Lípě chce Liberecký kraj vybudovat centrum pro kybernetickou bezpečnost

24.05.2023 , Aktualizováno 23.05.2023

Redakce

Liberecký kraj chce na Střední škole v České Lípě vybudovat juniorní centrum pro kybernetickou bezpečnost. Náklady na projekt se odhadují včetně stavebních úprav zhruba na 50 milionů korun. Centrum by mělo být v budoucnosti komplexním a moderně vybaveným střediskem pro vzdělávání v kybernetické bezpečnosti pro celý kraj, řekl ČTK po dnešním jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace Libereckého kraje krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

V České Lípě chce Liberecký kraj vybudovat centrum pro kybernetickou bezpečnost

Foto: Shutterstock

Jde o projekt podobný centrům odborného vzdělávání, které v minulých letech za 712 milionů korun vybudoval kraj na osmi svých středních školách a nyní pracuje na dalších čtyřech projektech zhruba za 400 milionů korun. „Mělo by to být centrum, kde by měli mít žáci možnost vzdělávat se v oblasti kybernetické bezpečnosti, a nejen žáci, ale i profesoři nebo učitelé. Takovou vyšší ambicí je nabídnout výukové prostory i pro firmy a zájemce z řad z veřejnosti, aby se tam mohly vyučovat tyto programy nebo dovednosti,“ doplnil jednatel Agentury regionálního rozvoje Petr Dobrovský.

Centrum pro kybernetickou bezpečnost je jen jedním z řady projektů z oblasti vědy, výzkumu a inovací, kterou Liberecký kraj už deset let podporuje. „Za těch deset let šlo z Libereckého kraje na podporu vědy, výzkumu a inovací zhruba 25 milionů korun, podpořili jsme 135 projektů,“ řekl Ulvr. Kraj má dotační program na podporu vědy a výzkumu, loni z něj rozdělil na přípravu projektů 2,7 milionu korun, žádostí ale bylo za více než dvojnásobek, 6,3 milionu. „Na všechny se nedostalo, letos je v programu k dispozici 4,2 milionu korun,“ dodal radní.

Ve vědě a výzkumu spolupracuje kraj s libereckou univerzitou i řadou firem. Podporu začínajícím podnikatelům a malým společnostem vstupujícím na komerční trh poskytuje od roku 2018 v Liberci podnikatelský inkubátor Lipo.ink. Mezi jeho hlavní činnosti patří konzultační činnost nebo vícefázový inkubační program. Od podzimu 2020 má podnikatelský inkubátor k dispozici i prostory v budově v sousedství krajského úřadu, jejich rekonstrukce přišla na 320 milionů korun.

Liberec (ČTK)

Hlavní stránka