lupa x
user

Čeští vědci: Proti nejzávažnější formě epilepsie pomůže počítačová analýza dat

Čeští vědci: Proti nejzávažnější formě epilepsie pomůže počítačová analýza dat

25.05.2023 , Aktualizováno 24.05.2023

Redakce

Pacientům s nezávažnější formou epilepsie, která je odolná vůči standardní léčbě léky, pomůže počítačová analýza dat a takzvané strojové učení. Výsledky výzkumu představili dnes v Praze vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) během prezentace pětiletého projektu Research Center for Informatics (RCI). Jedná se o nejvýznamnější projekt ČVUT zaměřený na informatiku, uvedl děkan elektrotechnické fakulty (FEL) ČVUT Petr Páta.

Čeští vědci: Proti nejzávažnější formě epilepsie pomůže počítačová analýza dat

Foto: Shutterstock

V České republice trpí epilepsií zhruba 70.000 pacientů. Příčiny mohou být různé, vrozené i získané. Podstatné je, že dvě třetiny pacientů jsou léčeny, nebo jejich záchvaty jsou potlačovány léky, a takto nemají pacienti žádné obtíže. Nicméně máme tady velkou skupinu pacientů, u kterých ta léčba nefunguje a říkáme, že jsou farmakorezistentní. U těch nejzávažnějších forem epilepsie můžeme pacientům nabídnout chirurgickou léčbu,“ uvedl Radek Janča z ČVUT.

Diagnostika a plánování chirurgické léčby epilepsie budou podle expertů snazší díky nástrojům umělé inteligence (AI), snižují i riziko pooperačních komplikací. Vědci pomocí dat naučili systémy AI rozpoznávat riziková ložiska mozku, která způsobují epileptické záchvaty. Výzkum zároveň usnadnil operace dětských pacientů. Strojové učení je jednou z podoblastí umělé inteligence, která se zabývá algoritmy. Algoritmy a další techniky umožňují ‚naučit‘ počítačový systém rozpoznávat data. Systémy se využívají při rozpoznávání obrazů, zvuků a dalších dat.

Na prezentaci si lidé mohli prohlédnout výsledky i dalších výzkumů, které vznikly díky projektu RCI. Vědci kromě humanoidního robota iCub, který má po celém těle citlivou kůži a pomáhá tak se studiem vývoje dětí a mozku, představili i 3D mapu, která pomůže lidem se zrakovou vadou s orientací v prostoru, nebo vozík pro detailní snímání vzhledu povrchu. Během dne prezentovali všech devět výzkumných balíčků, kterými se projekt RCI zabýval. Výzkum i nákup techniky podpořilo ministerstvo školství 580 miliony korun ve výzvě Excelentní výzkum.

Důležitým přínosem projektu RCI je podle odborníků i nákup jednoho z největších tuzemských superpočítačů určených pro nekomerční výzkumné účely. Výzkumy, které končící projekt RCI podpořil, pokračují podle Jiřího Matase z FEL ČVUT i nadále.

Chci vás ujistit, že podpora inovací, rozvoje vědy a techniky je naší absolutní prioritou, projekty, které se rodí pod střechou tohoto centra excelence naprosto jasně dokazují, že jejich hlavním cílem je pomáhat,“ řekl v zahajovacím projevu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zároveň popřál ČVUT co možná nejvíce podobných projektů, které budou Česku dělat dobré jméno po celém světě.

Na projektu se podílelo více než 250 vědců z Česka i zahraničí, zapojili se i doktorandi. Jednotlivé výzkumy se zaměřovaly na počítačové vidění, strojové učení, kyberbezpečnost nebo využití strojového učení v medicíně.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka