lupa x
user

O titul Český VŠEVĚD budou usilovat téměř tři desítky vědců

O titul Český VŠEVĚD budou usilovat téměř tři desítky vědců

25.05.2023 , Aktualizováno 24.05.2023

Redakce

Do druhého ročníku popularizační soutěže Český VŠEVĚD se přihlásilo bezmála třicet vědců a popularizátorů vědy. Do prosincového finále může postoupit šest nejlepších uchazečů. Vybere je veřejnost i odborná porota, hlasovat bude možné do října. ČTK to za pořadatele soutěže sdělila Petra Halíková, mluvčí VŠB - Technické univerzity Ostrava. Soutěž je součástí Noci vědců.

O titul Český VŠEVĚD budou usilovat téměř tři desítky vědců

Foto: Shutterstock

„V březnu i dubnu měli vědci a vědkyně z celé republiky prostor přihlásit se do soutěže Český VŠEVĚD. Poslat museli video natočené na mobilní telefon o stopáži do 150 vteřin, bez střihu a na téma Tajemství, které se bude prolínat také letošní Nocí vědců,“ řekla Halíková.

Popularizační soutěž Noci vědců s podporou 21 univerzit vznikla v loňském roce. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která publikum zaujala svou vášní pro vážky.

Cílem akce Český VŠEVĚD je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit. Na Ostravské univerzitě jsme si jistí, že je potřeba vědu popularizovat, vysvětlit lidem, k čemu je dobrá. Máme v ní skutečně znamenité výsledky, které veřejnosti musíme zprostředkovávat,“ řekla k loňskému vítězství Ostravské univerzity její mluvčí Jitka Jitřenka Navrátilová.

Právě Ostravská univerzita má letos nejvíce registrovaných soutěžících. Mezi uchazeči o titul jsou ale například i zástupci VŠB – Technické univerzity Ostrava, pražské Vysoké školy chemicko-technologické, brněnské Masarykovy univerzity, Univerzity Pardubice či Technické univerzity v Liberci. Pro dalšího vítěze soutěže lze nyní hlasovat prostřednictvím webu Noci vědců. „Oproti loňskému roku pořadatelé upustili od hlasování skrz sociální sítě, ale zaměřili se na vytvoření hlasovacího systému na webu. Hlasovat je možné do 15. října,“ řekla Halíková.

Kromě zástupců univerzit se ale do soutěže přihlásil například i mladý brněnský gymnazista Simon Klinga. „Do soutěže jsem se přihlásil, protože rád předávám své nadšení pro vědu dalším lidem. Když jsem na projekt narazil, byl jsem z něj nadšený. Vidím to jako velkou příležitost se něco naučit, seznámit se a třeba navázat budoucí spolupráci,“ uvedl Klinga.

O finálové šestce rozhodnou hlasy veřejnosti, ale také odborná porota, která bude zveřejněna v letních měsících. Finalisté se pak představí na večeru, který se bude konat na Ostravské univerzitě. „Inspirovali jsme se pěveckou soutěží Eurovison, kde právě výherce předchozího ročníku soutěže následně pořádá finále ve své domovině. Letos tedy máme tu čest přivítat všechny soutěžící a diváky v nových prostorách Fakulty umění Ostravské univerzity,” uvedla Navrátilová. Závěrečná vědecká show se uskuteční 6. prosince.

Ostrava (ČTK)

Hlavní stránka