lupa x
user

Ami Digital: Zkušenost s aplikacemi umělé inteligence má 30 procent Čechů

Ami Digital: Zkušenost s aplikacemi umělé inteligence má 30 procent Čechů

30.05.2023 , Aktualizováno 29.05.2023

Redakce

V Česku má aktuálně zkušenost s textovými aplikacemi založenými na umělé inteligenci, kam patří zejména Chat GPT, zhruba 30 procent lidí. Přibližně 13 procent Čechů pak tyto aplikace používá pravidelně. S aplikacemi na tvorbu obrázků a videí, jako jsou Dall-e nebo Midjourney, se setkalo 21 procent lidí a šest procent je používá pravidelně. Vyplývá to z letošního průzkumu agentury Ami Digital mezi více než 1000 respondenty. Od uvedení ChatGPT uplyne jeden rok.

Ami Digital: Zkušenost s aplikacemi umělé inteligence má 30 procent Čechů

Foto: Shutterstock

Zájem je podle průzkumu tažen především mladými uživateli z takzvané generace Z mezi 15 a 26 lety, kde používá ChatGPT a ostatní textové aplikace pravidelně 31 procent lidí a dalších 32 procent už je vyzkoušelo, zatímco ve zbytku populace je to mezi šesti a devíti procenty.

Vzhledem k tomu, že od spuštění ChatGPT a jeho dostupnosti na našem trhu uplynulo jen zhruba půl roku, je nárůst používání AI aplikací nesrovnatelně rychlejší, než kterékoliv jiné on-linové platformy,“ řekl ČTK ředitel Ami Digital Vladan Crha. Dokládají to podle něj i čísla ze zahraničí. „Zatímco například Instagramu trvalo dva a půl měsíce, než získal první milion uživatelů, ChatGPT na to stačilo pět dní,“ doplnil.

ChatGPT se podle generální ředitelky technologické firmy Creative Dock Gabriely Teissing uplatňuje už téměř ve všech oborech v Česku – například v IT, ve zdravotnictví, finančnictví nebo maloobchodu, tedy všude tam, kde se pracuje s velkým množstvím dat.

Automatizuje mnoho rutinních úkolů a významně usnadňuje práci firem. Firmy v ČR ji využívají například k psaní e-mailů, vyhledávání informací z velkého množství materiálů, pro tvorbu smluv, zadávání dat a jejich analýzu, ke zlepšení zákaznického servisu a podpory tím, že poskytuje odpovědi na dotazy zákazníků, a také k vytváření různého obsahu,“ dodala Teissing.

Nový GPT4 představený letos v březnu se navíc podle expertů oproti předchůdci velmi zlepšil. Má být o 40 procent lepší ve faktických odpovědích a je o 82 procent nižší pravděpodobnost, že odpoví na žádost nepovoleným obsahem. Nová verze chatbota se dopouští chyb výrazně méně a trvalo to pouhé tři měsíce od představení minulé verze.

Umělá inteligence už teď pomáhá v českém zdravotnictví, například v diagnostickém procesu. Popisuje snímky magnetické rezonance nebo rentgenů a může říct, kteří pacienti jsou zdraví, kteří jsou nemocní a které je třeba prioritně léčit.

„Sice stále plně nenahradí lékaře, ale základní úkony jako třídění snímků může udělat. Na trhu existuje řešení, které je určeno pro urgentní příjmy, kde například v noci není přítomen specialista, který by radiologii popsal,“ uvedl technický ředitel OR-CZ Jan Kelča. Zdravotnictví se podle něj modernizuje na mnoha úrovních a tak je velmi pravděpodobné, že i Chat GPT najde uplatnění v nemocnicích. Jednou z prvních je Nemocnice Jihlava, která již zahájila pilotní projekt využívající Chat GPT.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka