lupa x
user

Vietnam se připravuje na El Niño

Vietnam se připravuje na El Niño

30.05.2023

Redakce

Také několik meteorologických organizací po celém světě – Světová meteorologická organizace (WMO), Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) či Japonská meteorologická agentura (JMA) - předpovědělo, že El Niño začne v polovině letošního roku a na severní polokouli vydrží až do roku příštího.

Vietnam se připravuje na El Niño

Foto: Shutterstock

V souladu s tím vydal premiér VSR Pham Minh Chinh oficiální oběžník č. 397/CD-TTg o naléhavých opatřeních v reakci na rizika extrémního horka, sucha, nedostatku vody a pronikání slané vody. Následně Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova nařídilo místním lidovým výborům, aby se zabývaly řešením situace v souladu s tímto oficiálním oběžníkem. Ministerstvo apeluje zejména na vypracování, na vypracování celkového plánu prevence a boje proti suchu, nedostatku vody a pronikání slané vody v letech 2023–2025.

Konkrétně je například nutná úprava plánu setí v oblastech ohrožených nedostatkem vody na zavlažování, a zabránění suchu a průniku mořské vody během citlivé fáze růstu plodin. Jinde je farmářům doporučováno, aby postupně přecházeli z rýže na plodiny, které vyžadují méně vody a zároveň splňují požadavky trhu. Nervozita na trhu již nastala například u kávy. Ceny odrůdy robusta se, kvůli omezené nabídce i obavám o budoucí produkci kvůli El Niñu, dostaly tento týden na 15leté maximum.

Jev El Niño, který narušuje dešťové a teplotní vzorce, způsobí nižší produkci a vyšší ceny odrůdy robusta, která má vyšší obsah kofeinu než arabika a používá se převážně k výrobě instantní kávy. V letech 2015-2016 při suchu způsobeném posledním El Niñem, došlo v Brazílii k téměř 40% poklesu produkce robusty. U odrůdy arabika jsou rizika menší, ale ta se ve Vietnamu pěstuje minimálně.

Zpracoval:
Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzvcz

 

Hlavní stránka