lupa x
user

H2 Global Group z Ostravy propojila virtuální realitu a inhalaci vodíku

H2 Global Group z Ostravy propojila virtuální realitu a inhalaci vodíku

01.06.2023 , Aktualizováno 31.05.2023

Redakce

Společnost H2 Global Group z Ostravy představila spojení virtuální reality s regeneračními účinky molekulárního vodíku. Inhalace plynného vodíku při využívání virtuální reality podle firmy zvyšuje účinky terapií zaměřených na mozkové činnosti. Prezident společnosti David Maršálek řekl, že jde o světovou novinku.

H2 Global Group z Ostravy propojila virtuální realitu a inhalaci vodíku

Foto: Shutterstock

„Pacienti jsou vystaveni virtuálním situacím, které jejich mozek přijímá jako skutečnost, a tak na to reaguje. Díky tomu mohou velmi intenzivně rehabilitovat, ale také se zbavovat úzkosti,“ uvedl Maršálek.

Studie podle firmy prokázaly pozitivní vliv vodíku na výkonnost, vytrvalost i regeneraci. Propojení virtuální reality s inhalací vodíku tak může být terapií pro různé diagnózy. „Na tento unikátní způsob terapie máme požádáno o registraci českého patentu, který rozšíříme do světa,“ uvedl Maršálek.

Modul zaměřený na inhalaci vodíku vyvinula firma H2 Medical Technologies ve spolupráci s ostravskou společnosti VR Life, která se zabývá vývojem virtuální reality. Jana Trdá z firmy VR Life uvedla, že podle zadání vytvořili na míru prostředí viktoriánského skleníku, který evokuje pocit příjemného vlhkého teplého vzduchu.

„Speciálně pro možnost cvičení vestoje jsme vyvinuli vodíkový stan, ve kterém se může člověk s virtuální realitou pohodlně pohybovat,“ uvedla Trdá. Při cvičení se podle ní pacienti cítí zpravidla příjemně a jsou schopni a ochotni cvičit déle než bez virtuální reality.

Virtuální realitu už některé nemocnice při terapiích využívají. Například podle Nemocnice Pelhřimov je cvičení díky ní efektivnější, ale i zábavné a pomáhá odvádět pozornost pacientů od bolestivého pohybu a k pohybu přirozeně motivuje.

Pozitivní účinky inhalace vodíku prokázala například studie vědců z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se zabývala rekonvalescencí pacientů po prodělání covidu-19. Výsledky podle nich potvrdily hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí například akutním respiračním onemocněním, nikoli jen sportovcům, u nichž je prokázán pozitivní vliv molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy.

Ostrava (ČTK)

Hlavní stránka