lupa x
user

KLDR se znovu pokusí vyslat do vesmíru špionážní satelit, řekla Kimova sestra

KLDR se znovu pokusí vyslat do vesmíru špionážní satelit, řekla Kimova sestra

01.06.2023

Redakce

KLDR se znovu pokusí umístit na oběžnou dráhu kolem Země svůj vojenský špionážní satelit. Dnes to podle oficiálních médiích uvedla Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una. KLDR se pokusila vyslat svůj špionážní satelit do vesmíru ve středu. Nepodařilo se jí to kvůli selhání rakety, píší zahraniční agentury.

KLDR se znovu pokusí vyslat do vesmíru špionážní satelit, řekla Kimova sestra

Foto: Shutterstock

Kim Jo-čong, jež patří k nejvyšším představitelům severokorejského režimu, uvedla, že špionážní satelit „v blízké době bude správně umístěn na oběžnou dráhu a začne svou misi“. Podle Kimovy sestry musí Severní Korea chránit „svá suverénní práva a zájmy“.

KLDR nezvykla rychle uznala neúspěšný star rakety, která měla vynést satelit do vesmíru. Ve středu uvedla, že se raketa zřítila do moře kvůli problémům s pohonem.

Start balistické rakety se satelitem silně kritizovaly Spojené státy, Japonsko i Jižní Korea. Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že použitím balistické rakety KLDR porušila rezoluce Rady bezpečnosti, které jí zakazují tento druh raket využívat.

Kim Jo-Čong ale kritiku odmítla. Západní státy si podle ní protiřečí, jelikož samy do vesmíru vypustily „tisíce družic“. Zákaz používat balistické rakety je podle ní „nelegální útisk“ Severní Koreje.

Podle zprávy jihokorejské rozvědky, ze které citoval jeden ze zákonodárců této země, bude KLDR potřebovat řadu týdnů pro vyřešení problému s pohonem své rakety, uvedla agentura Reuters.

Podle agentury AP prohlášení Kimovy sestry ukazuje, že KLDR nemá v úmyslu se vrátit k jednání o svém jaderném programu a balistických raketách.

Pchjongjang (ČTK)

Hlavní stránka