lupa x
user

Neoficiální streamy Ligy mistrů jsou pro kyberchuligány ideálním způsobem, jak napadnout vaše zařízení

Neoficiální streamy Ligy mistrů jsou pro kyberchuligány ideálním způsobem, jak napadnout vaše zařízení

01.06.2023

Redakce

Fanoušci, kteří se chystají 10. června sledovat finále Ligy mistrů UEFA, by si měli dobře rozmyslet, kde a jak si přenos zápasu pustí. Podle údajů oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen™ (NASDAQ: GEN), globálního lídra v oblasti digitální svobody, se fotbaloví fanoušci v celé Evropě stávají ve dnech zápasů opakovaným terčem útoků, a to zejména v době kolem začátků utkání, jak ukazuje drastický nárůst blokovaných kyberútoků.

Neoficiální streamy Ligy mistrů jsou pro kyberchuligány ideálním způsobem, jak napadnout vaše zařízení

Foto: Shutterstock

V Česku vzrostl počet zablokovaných webových stránek s nebezpečným obsahem během fotbalové sezony o 39 %, celosvětově dokonce o 45 %.

„Jak víme, kyberzločinci rádi zneužívají lidské emoce – a touha fanoušků sledovat zápas svého týmu v Lize mistrů je silnou emocí,“ říká vedoucí analýzy malwaru ve společnosti Gen David Jursa. „Zločinci často fanoušky lákají na bezplatný přenos utkání, do kterého přidávají vyskakovací reklamy, phishingové stránky, malvertising a další podvody, aby získali přístup k jejich osobním údajům a zařízením.

Fanoušci jsou kvůli zápasům svých týmů v elitní evropské soutěži často ochotni sáhnout až do samotných hlubin internetu, jen aby si utkání mohli pustit zadarmo. Tohle počínání si ale bohužel vybírá svoji daň. Každý, kdo se pokoušel vyhledávat hesla jako „Stream Inter Milán vs. Manchester City zdarma“, ví, jakými překážkami je třeba projít, aby se k takovým zápasům člověk dostal – odkazy na bezplatné streamování se totiž obvykle nezobrazují mezi prvními hledanými výsledky, ale až daleko ve frontě vyhledávání.

Ve většině případů takové odkazy vedou pouze na malware bez bezplatného videostreamu. Webové stránky pro spuštění streamu vyzývají uživatele ke stažení požadovaného videosoftwaru, ve skutečnosti jde však o balíček malwaru a po jeho instalaci k žádnému streamu nedojde. Pro zahájení přehrávání může také stránka požadovat osobní údaje uživatelů, jako je e-mail, telefonní číslo nebo adresa. Poskytnutí těchto informací však vede ke stejnému závěru. I když fanoušci nakonec bezplatný stream najdou, videopřehrávač obvykle překrývá několik vyskakovacích oken, která lze zavřít pouze kliknutím. Tato vyskakovací okna obsahují lákavé nabídky a reklamy, které jsou často phishingovými podvody a malvertisingem. Kliknutí na tyto odkazy může vést k infikování zařízení a krádeži citlivých dat, nebo v horším případě peněz či identity.

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs společnosti Gen hlásí během zápasů Ligy mistrů UEFA 2022/2023 výrazný celosvětový nárůst blokovaných URL útoků. Blokované URL adresy zkoumali nejprve v globálním měřítku a poté i v jednotlivých zemích, kde je Liga mistrů mezi diváky populární, tedy v Česku, Německu, Itálii, ve Španělsku, Francii a Velké Británii.

Oproti dnům, kdy se žádné významné fotbalové utkání nekonalo, ve dnech zápasů ve všech zemích výrazně vzrostl počet blokovaných URL útoků. Nárůst lze navíc pozorovat téměř přesně v době začátku utkání. Celosvětově zaznamenali výzkumníci během zápasů Ligy mistrů o 45 % více útoků, v jednotlivých zemích byl nárůst následovný:

Další informace o tom, jak se chránit online, najdete na adrese www.avast.com.

Hlavní stránka