lupa x
user

Zelinka končí jako mluvčí armády a povede armádní útvar kybernetických operací

Zelinka končí jako mluvčí armády a povede armádní útvar kybernetických operací

05.06.2023 , Aktualizováno 02.06.2023

Redakce

Vedoucí komunikace generálního štábu a mluvčí české armády Ivo Zelinka po necelém půlroce končí ve funkci a nově bude velet specializovanému armádnímu útvaru kybernetických operací. Podplukovník Zelinka, který má zkušenosti z bojových misí, se stane velitelem Skupiny kybernetických a informačních operací v Olomouci 20. června. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz, kterému informaci potvrdil i Zelinka. Mluvčí armády bude podle serveru opět Magdalena Dvořáková, kterou Zelinka dočasně zastoupil.

Zelinka končí jako mluvčí armády a povede armádní útvar kybernetických operací

Foto: Shutterstock

Skupina, které bude Zelinka nyní šéfovat, vede operace s cílem ovlivnit vůli protivníka nebo psychologicky působit na vybrané skupiny a rovněž analyzuje informační prostředí. Útvar spadá pod Velitelství kybernetických a informačních sil generálního štábu.

„Armáda potřebovala na uvolněnou pozici člověka, který do ní bude schopen rychle naskočit. V současné bezpečnostní situaci nebylo možné nechávat řízení komunikace armády bez kormidelníka,“ uvedl Zelinka.

Podplukovník byl na čtyřech misích v Afghánistánu, naposledy tam velel výsadkové rotě. Během svého působení se staral o výcvik tamní armády. Naposledy byl jako výsadkář na misi při mnohonárodním bojovém uskupení NATO, které se kvůli ruské invazi na Ukrajinu zformovalo loni v dubnu na Slovensku.

Funkce mluvčího armády se Zelinka ujal letos v lednu a podle Aktuálně.cz bylo toto jeho působení od začátku plánované jako dočasné. Měl zastoupit dlouholetou mluvčí Magdalenu Dvořákovou, která byla na služebním studijním pobytu v Kanadě. Dvořáková se vrací do funkce 24. června, doplnil server.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka