Čína zahájila práci na vrtu hlubokém 11.100 metrů, cílem je průzkum zemské kůry
07.06.2023
Čína zahájila práci na jednom z nejhlubších vrtů na světě, který by měl dosáhnout až 11.100 metrů hluboko. Cílem projektu je studium vnitřní struktury a vývoje Země, informoval dnes list The Guardian.

Foto: Shutterstock
Práce na vrtu začaly v úterý v poušti v Tarimské pánvi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Očekává se, že projekt bude dokončen za 457 dní a čínská média o něm hovoří jako o „mezníku v čínském průzkumu hlubin země“.
Úzká šachta by měla proniknout více než deseti vrstvami pevninské zemské kůry až k sérii vrstevnatých hornin z období křídy před 145 miliony let.
Vrtné zařízení, které váží více než 2000 tun, je navrženo tak, aby odolalo teplotám do 200 stupňů Celsia a atmosférickému tlaku, který je 1300krát vyšší. Kromě extrémních podmínek pod povrchem země představuje výzvu i prostředí Tarimské pánve, kde se nachází nejteplejší a nejsušší čínská poušť, píše The Guardian.
Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval v roce 2021 přední čínské vědce, aby posunovali hranice výzkumu v různých oblastech, včetně vesmíru a pod zemským povrchem. Prezident zároveň zdůraznil potřebu podpořit domácí dodávky energie a vyzval čínské energetické firmy, aby pátraly po nových ložiscích nerostných surovin.
Oblast Sin-ťiangu je známá bohatými nalezišti nerostů a ropy. Minulý měsíc čínská společnost Sinopec objevila díky průzkumnému vrtu v Tarimské pánvi ropu a zemní plyn v hloubce více než 8500 metrů pod povrchem. Nynější vrtný vědecký projekt vede společnost China National Petroleum Corporation.
Nejhlubší vrt na světě je Kolský superhluboký vrt, který se nachází v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska. Dosahuje hloubky 12.261 metrů.
Peking (ČTK)