lupa x
user

Princ Harry u soudu kritizoval britský bulvár za to, že ho od mládí obtěžuje

Princ Harry u soudu kritizoval britský bulvár za to, že ho od mládí obtěžuje

07.06.2023 , Aktualizováno 06.06.2023

Redakce

Britský princ Harry dnes kritizoval "otřesné chování tisku" na úvod křížového výslechu u londýnského vrchního soudu, kde žaluje vydavatele bulvárního deníku Daily Mirror za nezákonné postupy při shromažďování informací. Harry uvedl, že mediální obtěžování od mládí vnášelo paranoiu do jeho vztahů a nakonec se kvůli neustálému vměšování i s rodinou odstěhoval do Spojených států.

Princ Harry u soudu kritizoval britský bulvár za to, že ho od mládí obtěžuje

Foto: Shutterstock

Harry obviňuje vydavatele deníků Daily Mirror, Sunday Mirror a Sunday People, skupinu Mirror Group Newspapers (MGN), z používání nezákonných metod v letech 1991 až 2011. Skupina MGN se k tomuto jednání již dříve částečně přiznala a omluvila se za něj, dodala ale, že v některých případech informace získala legálně, mimo jiné od vysoce postavených asistentů královské rodiny. Popřela také některá princova tvrzení, například, že se nabourávala do telefonů za účelem odposlechů. Harry navíc podle ní žalobu podal příliš pozdě.

Soud, který začal zhruba před měsícem, dnes pokračoval výslechem prince Harryho, který vede právník MGN Andrew Green. Krátce předtím bylo zveřejněno Harryho písemné svědectví, v němž uvedl, že stěhování do USA bylo „z velké části způsobeno neustálým vměšováním, podněcováním k nenávisti a obtěžováním ze strany bulvárního tisku“. Týkalo se to podle něj všech aspektů jeho soukromého života, „což mělo zničující dopad“. „Měli jsme také velké obavy o bezpečnost našeho syna,“ uvádí se v dokumentu, který zveřejnil soud. Harry má s manželkou Meghan syna Archieho a dceru Lilibet.

Green zahájil výslech dotazy na 147 článků, které tvoří základ Harryho žaloby. Ptal se, zda si princ pamatuje, kdy je poprvé četl a jaké mu způsobily potíže. Harry uvedl, že přestože si v řadě případů nevzpomíná na přesnou chvíli, kdy je poprvé viděl, „každý z těchto článků hrál důležitou roli – destruktivní roli – v jeho dospívání“. „Naprostou většinu (článků) četli jiní lidé z mého okolí… jejich chování se v mém okolí nevyhnutelně změnilo a o některých článcích jsem byl informován,“ dodal Harry.

Harryho právník David Sherborne již v pondělí prohlásil, že princ byl odmalička předmětem tisíců příběhů MGN, a proto byl pravidelným terčem nezákonného chování. Obětí odposlechů podle něj byla i Harryho zesnulá matka princezna Diana.

Harry se měl k soudu dostavit již v pondělí, ale neučinil tak, protože v neděli slavila druhé narozeniny jeho dcera Lilibet, a nestihl tak dřívější let ze Spojených států. Soudce Timothy Fancourt uvedl, že byl jeho nepřítomností překvapen.

Osmatřicetiletý syn britského krále Karla III. je od 19. století prvním vysoce postaveným členem královské rodiny, který vypovídá před soudem. Naposledy vystoupil v roce 1891 jako svědek jeho předek, král Eduard VII., který Británii vládl v letech 1901 až 1910, v soudním procesu týkajícím se hazardních her.

Londýn  (ČTK)

Hlavní stránka