lupa x
user

Ze Ždánic na Hodonínsku lze díky novému dalekohledu pozorovat vzdálené galaxie

Ze Ždánic na Hodonínsku lze díky novému dalekohledu pozorovat vzdálené galaxie

07.06.2023 , Aktualizováno 06.06.2023

Redakce

Ze Ždánic na Hodonínsku lze pozorovat vzdálené galaxie a mlhoviny. Do kopule tamní hvězdárny instalovali nový astronomický dalekohled AZ800. Patří Masarykově univerzitě v Brně, která jej bude podle mluvčího Radima Sajbota využívat hlavně pro přípravu studentů astrofyziky a odborná pozorování.

Ze Ždánic na Hodonínsku lze díky novému dalekohledu pozorovat vzdálené galaxie

Foto: Shutterstock

Astronomická tradice ve Ždánicích, městě se zhruba 2500 obyvateli, sahá do 60. let minulého století. Před rokem 2016 ale hvězdárna chátrala, poté ji od soukromníka odkoupilo město. Začalo s opravami a modernizací. Spolupráce s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vyústila v instalaci dalekohledu, který je s průměrem zrcadla 80 centimetrů největší na Moravě

„Tato lokalita byla vybrána díky svému okolnímu nízkému světelnému znečištění a zároveň poskytuje dostatečné zázemí pro studijní a vědecké potřeby,“ uvedl astrofyzik Miloslav Zejda z přírodovědecké fakulty. Podle Zejdy je nový univerzitní dalekohled osazený kvalitní kamerou, a tak umožňuje měřit jasnosti vesmírných objektů a zkoumání vlastností hvězd.

Dalekohled lze ovládat distančně z libovolného místa na planetě. Kvůli tomu bylo nutné modernizovat i kopuli a doplnit dálkovou regulaci otevírání štěrbiny a jejího otáčení ve směru pozorování. Při zhoršení počasí během pozorování se kopule díky meteostanici s celooblohovou kamerou zavře a otočí do základní polohy. „Podobným systémem s možností vzdáleného ovládání jsou v současnosti vybavovány prakticky všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě,“ popsal Zejda.

Majitelem Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka je město Ždánice a snaží se rozvíjet potenciál zařízení. „V současné době je možnost na hvězdárně navštívit digitální planetárium, 3D aktivní projekci, dále lze pozorovat nejen noční oblohu, ale i aktivitu Slunce slunečním dalekohledem. Také zde máme výstavu hornin a minerálů, nabízíme možnost zúčastnit se i edukačních pořadů a vyzkoušet si různé pokusy. Toho rádi využívají žáci a učitelé z mateřských, základních i středních škol ze širokého okolí,“ uvedla starostka Kateřina Klapková (Nezávislí pro Ždánice).

Podle smlouvy zveřejněné v registru smluv zaplatila univerzita za dalekohled rakouskému výrobci ASA Astrosysteme zhruba 6,6 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Do východní kopule hvězdárny jej instalovali 13. prosince. Od té doby byla ždánická „osmdesátka“ v testovacím režimu. Některé pořízené snímky si zájemci prohlédnou v galerii na webu hvězdárny.

Ždánice (Hodonínsko)  (ČTK)

Hlavní stránka