lupa x
user

Chytré hodinky a mobilní aplikace mohou zlepšit život pacientů

Chytré hodinky a mobilní aplikace mohou zlepšit život pacientů

08.06.2023 , Aktualizováno 07.06.2023

Redakce

Chytré hodinky, mobilní aplikace i telefony mohou zlepšit život pacientů, a to díky výzkumům českých vědců. Výzkumníci se zabývají zlepšením života seniorů trpících demencí, snazší analýzou EKG a vytváří i mobilní hru pro lidi s úzkostmi. V tiskové zprávě o tom informovala Technologická agentura ČR (TA ČR), která všechny projekty podpořila.

Chytré hodinky a mobilní aplikace mohou zlepšit život pacientů

Foto: Shutterstock

Výzkumníci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) a odborníci z digitálního studia Pixelfield vyvíjejí mobilní hru, která má pomoci lidem s úzkostnými poruchami.

Nejúčinnější léčbou této nemoci je podle Pavly Stopkové z NÚDZ takzvaná expozice se zábranou kompulze. Pacient je postupně vystavován podnětu, který vede k vyvolání napětí nebo úzkosti, zároveň ho nutí neprovádět rituály. Na stejném principu funguje i hra Limoterapie, kterou vědci vyvíjí.

„Důležitá je jednoduchost a časová nenáročnost hraní, potřebujeme totiž, aby se hráči ke hře vraceli třeba i několikrát během dne. Během míchání receptů a stavění dalších strojů na limonádu se hráč setká s různými mechanikami, které fungují podobně jako klasická expoziční terapie,“ řekl Marek Háša z Pixelfieldu. Aplikace určená k samoléčbě bude dostupná zdarma.

Chytré hodinky, telefony i chytré podložky mohou zkvalitnit život také seniorům, uvedla TA ČR. Současné technologie přinášejí řadu možností, jak ulehčit práci pečujícím a zlepšit kvalitu života starších osob, mají potenciál snížit i rozdíly v dostupnosti péče. Projekt využije nové technologie, které vyvinula již dříve Univerzita Hradec Králové.

„Jedná se o senzorický systém do nábytku pro detekci tepové a dechové frekvence, stresu či únavy. Dále se počítá s využitím systémů pro sběr dat z nositelných fitness senzorů z dnes stále více využívaných chytrých hodinek a dotazníková aplikace umožňující ihned prostřednictvím chytrého telefonu reagovat na naměřené hodnoty vitálních funkcí,“ řekla Steriani Elavská, profesorka z Katedry studií lidského pohybu Ostravské univerzity.

TA ČR podpořila i systém JOSEPH. Ten je vytvořený na medicínské on-line platformě, která umožňuje přesnou, uživatelsky přívětivou a ekonomicky výhodnou analýzu EKG a předpovědi srdečních arytmií. JOSEPH vyhodnocuje data přijímaná pomocí telemedicínského systému pro široké spektrum pacientů.

Systém tvoří dva základní bloky, serverová aplikace a autonomní EKG řešič. Aplikace přijímá data z mobilních zařízení, jako jsou například chytré hodinky a následně data ukládá. EKG řešič tato data automaticky analyzuje, autonomně vyhodnocuje a ukládá k ověření. Systém vyvinuli odborníci z Medical Data Transfer (MDT) a z Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR.

„Data pocházejí z našich záznamů a jsou systematicky rozdělena do osmi kategorií – fibrilace síní, AV blok, šum, síňové extrasystoly, komorové extrasystoly, sinusový rytmus, supraventrikulární tachykardie a komorová tachykardie,“ řekla Veronika Bulková z MDT.

Specialisté z ÚPT AV ČR k tomu vyvinuli množinu technik pro hluboké učení, které jsou schopny samy nalézt specifické chování EKG křivky.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka