lupa x
user

Norsko při nejsevernější záchranné operaci evakuovalo Rusa ze Severního pólu

Norsko při nejsevernější záchranné operaci evakuovalo Rusa ze Severního pólu

08.06.2023

Redakce

Norsko s pomocí vrtulníku zachránilo nemocného Rusa z vědecké stanice u Severního pólu. Šlo o dosud nejsevernější evakuaci pacienta na světě, tvrdí norští záchranáři podle agentury AFP.

Norsko při nejsevernější záchranné operaci evakuovalo Rusa ze Severního pólu

Foto: Shutterstock

Pro ruského polárníka, který působil na ruské vědecké stanici Severnyj Poljus asi 445 kilometrů od Severního pólu, přiletěl vrtulník H215 Super Puma francouzského výrobce Airbus Helicopters. O záchranu muže, jehož zdravotní stav byl považován za kritický, požádaly ruské úřady. Stroj odstartoval v úterý večer z 925 kilometrů vzdáleného Longyearbyenu na Špicberkách.

Jde o nejsevernější evakuaci pacienta, jaká kdy byla na světě provedena,“ uvedl server Barents Observer. Mluvčí záchranářů v norském Bodö Rune Danielsen AFP řekl, že šlo o operaci na samé hranici možností vrtulníku, pokud jde o akční rádius. „Abychom se dostali tak daleko, počítá se sebemenší detail: hmotnost, vítr,“ vysvětlil Danielsen.

Záchranná operace byla provedena v souladu s dvoustrannými dohodami o pátracích a záchranných akcích v Arktidě mezi Norskem a Ruskem, a to i přes zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi kvůli ruské válce na Ukrajině.

Ruský pacient byl po příletu do Longyearbyenu dále transportován letadlem do pevninského Norska, kde ho přijala nemocnice v Tromsö. Jeho zdravotní stav nekomentovala z důvodu lékařského tajemství.

„V Tromsö byl operován. Pacient je prý ve vážném, ale stabilizovaném stavu,“ sdělilo AFP ruské velvyslanectví v Norsku.

Oslo (ČTK)

Hlavní stránka