lupa x
user

Vědci v Kostarice zaznamenali první případ samobřezosti u krokodýlí samice

Vědci v Kostarice zaznamenali první případ samobřezosti u krokodýlí samice

08.06.2023

Redakce

První případ samobřezosti u samičky krokodýla amerického zaznamenali vědci v zoologické zahradě v Kostarice. Plod, který se vyvinul ve vajíčku, byl z 99,9 procenta geneticky identický s matkou, což potvrzuje, že nemá žádného otce, informoval zpravodajský server BBC News.

Vědci v Kostarice zaznamenali první případ samobřezosti u krokodýlí samice

Foto: Shutterstock

Fenomén takzvaného „panenského porodu“ už byl zaznamenán u některých druhů ptáků, ryb a jiných plazů, ale ještě nikdy u krokodýlů. Vědci soudí, že tato vlastnost, odborně známá jako partenogeneze, by mohla být zděděna po evolučních předcích, což by znamenalo, že samobřezosti mohli být schopní i dinosauři, uvádí výzkum zveřejněný v odborném časopise Biology Letters.

Vajíčko snesla 18letá samička krokodýla amerického v kostarickém Parque Reptilania v lednu 2018. Plod uvnitř vajíčka byl plně vyvinutý, ale nevylíhl se a uhynul. Vědci plod prozkoumali a zjistili, že se z více než 99,9 procenta geneticky shoduje s matkou.

„Setkáváme se s tím u žraloků, ptáků, hadů a ještěrů, a je to pozoruhodně časté a rozšířené,“ řekl BBC doktor Warren Booth, který fenomén partenogeneze studuje už 11 let. Důvodem, proč tento jev dosud nebyl zjištěn u krokodýlů, podle něj je, že ho u nich lidé nehledali.

„Když lidé začali chovat hady jako domácí mazlíčky, zaznamenali jsme velký nárůst ohlášených případů partenogeneze,“ řekl Booth. „Ale běžný chovatel plazů doma nemá krokodýla,“ dodal.

San José  (ČTK)

Hlavní stránka